5. İzmir Duatlonu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bu yıl beşincisi koşulacak olan İzmir Duatlonu, beş yıllık aradan sonra tekrar İzmir’ e döndü. Elit, genç, paratriatletler için sprint, M3’ ler için süper sprint mesafe olarak koşulacak olan yarışlar yaş grupları için draftsız standart mesafe şeklinde koşulacak.

Federasyonun yaş grupları için ilk kez draftsız standart mesafe olarak gerçekleştireceği yarış, geçmişteki sprint duatlon yarışlarına göre oldukça farklı ve zorlu bir formatta. İlk bakışta standart mesafe kulağa hoş ya da basit gelse de tecrübeli atletler bu yarışın sprint bir yarışa göre aritmetik değil geometrik bir zorluğa sahip olduğunu bilirler. Umarım bu yarış için gerekli hazırlıklarınızı yapmışsınızdır.

Elit mi, Yaş Grubu mu Yarışacaksınız?

Yaş grubu standart mesafe yarışının zorluğunu tahmin edip “Ya ben de elit kategoride yarışırım!” diye düşünenlere iki küçük hatırlatma yapmak isterim. Öncelikle sezon başında hangi kategoride yarışmaya başladıysanız, sezon sonuna kadar o kategoride yarışmak zorundasınız. Koşunuza güvenerek sezona elit kategoride başlarsanız sezonun geri kalanındaki triatlon yarışlarında da elit yarışmak zorundasınız? Eğer yüzmeniz de koşunuz kadar iyiyse sorun yok. Geçmişte sezon içinde bir kereye mahsus kategori değişimine izin veriliyordu. Maalesef bu durum, bir yaş grubu sporcusu tarafından istismar edildiği için kaldırıldı.

Öte yandan “Ben tüm sezon elit yarışırım ne var bunda!” da diyebilirsiniz ama yine küçük bir hatırlatma yapalım. Bisiklette tur yediğiniz anda diskalifiye olursunuz. Ya da siz bisikletten inmeden yarışın lideri koşunun ilk turunu tamamlarsa yine diskalifiye olursunuz. Kısacası yarışı tamamlamanıza izin verilmez. Bu kuralların son halini teyit etmek için bu yarışın Baş Hakemi Hüseyin Tan vasıtasıyla MHK Başkanı Begüm Özüekren Kasapoğlu’ na başvurduk. Bu durumda çok geç olmadan federasyona mail atarak olmanız gereken kategoriye geçmekte fayda var. Yine de son karar sizin…

Duatlonda Bu Yılki İlkler

Bu yıl geçmiş yıllardan ayıran en önemli farklılık duatlon yarışının birden çok kupa yarışlarından oluşan bir seri değil tek yarıştan oluşması. Yanı sıra bir başka farklılık ise genellikle bahar aylarında (mart-nisan) yapılan duatlon yarışları bu yıl şubata alınmış olması. Bana kalırsa yarışın adı İzmir Kış Duatlonu olması gerekiyor. Bilhassa sabah seansında yarışacak sporcuların çok iyi bir yarışma giyim stratejisi yapmaları şart. Çünkü yarışlar sabah erken saatlerde başlayacak. Eğer hava şartlarında çok büyük bir sürpriz olmazsa İzmir de şubatta sabahları hava sıcaklığı 5-10 santigrat derece arası. İlk seansta 5k ya da 10k koşacak olan atletler kan ter içinde değişim alanına gelecekler ve sabah ayazında bisiklete çıkacaklar. O yüzden kılık kıyafet seçimine özen gösterin.

Kısalan Bisiklet Parkuru ve Belediyenin Ayıbı

Değinmek istediğim bir başka konu ise geçtiğimiz gün yarış öncesi bilgilendirme yazısını hazırlarken federasyonumuz, yaş grupları bisiklet parkurunun kısaldığını ve bunun İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Dairesi Başkanlığı tarafından gelen talep üzerine olduğunu açıkladı. Federasyon, parkur değişikliğinden ötürü arzu eden sporculara ücretlerinin iade edileceğini de beyan etti. Aslında burada federasyonumuzun hiçbir kusuru yok. Maalesef bu değişikliğin sebebi yerel yönetiminin tutarsız tavrıdır.

Geçmişte kentimizde koşulan duatlon yarış parkur İnciraltı Kent Ormanı ve Bakü Bulvarı bölgesinde sorunsuz bir şekilde gerçekleşmişti. Bu yıl da benzer parkur hem sprint ve hem de süper sprint mesafe için gayet uygun olmakla birlikte draftsız standart mesafe için yeterince uzun değildi. Bu yüzden bisiklet parkur uzun tutulmuş ve bu durum belediye ile yapılan koordinasyon toplantısında netleştirilmişti.

Bunun anlamı İBB Spor Daire Başkanlığı ilk reglemandaki bisiklet parkurunun Üçkuyular’ daki Çeşme otoyol kavşağı, Üçkuyular Feribot İskelesi, Konak Vapur İskelesi, ve tramvay güzergahıyla kent merkezindeki Basmane’ ye giden-gelen ana arterleri kestiğini biliyordu demek. İlk etapta Büyükşehir Belediyesi “Olur” verdiği bu güzergah, yine İBB tarafından son anda herkesi ters köşeye yatırıp red edilmiş. Olmuş mu, maalesef olmamış…

Neden olmamış biliyor musunuz? Çünkü son iki yıldır aynı güzergahta İzmir Maratonu koşuluyor. Bilenler bilir, İzmir Maratonu Üçkuyular Kent Ormanı girişiyle Karşıyaka Vapur iskelesi arasındaki sahil bandındanki tüm ana artelerleri kullanır ve kavşaklar kapatılır. Bunun anlamı az önce bisiklet parkurunda saydığım etkilenen toplu ulaşım ve kavşakların kapanmasından dört-beş katından daha büyük bir bölge demek.

(İzmir Maratonu parkur haritası)

Bu yıl nisan ayında üçüncü kez İzmir Belediyesi’ nin uhtesinde düzenlenecek bu yarış için şehrin her iki yakasında neredeyse tüm kıyı yollarıyla kavşakları geçmişteki gibi kapatacak olan yerel yönetim maalesef söz konusu triatlon olunca çark etmiş. Sağ olsunlar sorumlu(!) belediyecilik anlayışı göstererek tramvay ve deniz ulaşımının aksamasını gerekçe göstermiş!!!

Bu çok büyük bir çifte standart ve iki yüzlülüktür. Bunun tek bir açıklaması vardır, Tunç Soyer’ in son derece pragmatist olduğu ve ancak kendi yıldızını parlatacak olması halinde bu tür işlere müsaade ettiğidir. Bu başka hiçbir şeyle açıklanamaz…

Tabi bisiklet parkuru kısalınca draftsız olması gereken standart mesafe yarışı maalesef drafta imkan yaratmış olacak. Böyle olunca da fairplay ve fair gameden bahsetmek zor tabi. Tıpkı 2021 yılındaki Boğaziçi Triatlonu yarışında köprü üstündeki gibi burada da kusursuz pelotonlar görme ihtimalimiz var.

Neden İlle de Draftsız?

Bir diğer konu son üç yıldır hep aklıma takılan bir sorunsal. Soru şu; ilk kez 2019’ daki standart mesafe Eğirdir Triatlonu ile başlayan draftsız yarışlar formatı, kısalan parkurlar ve fairplay dışı yapılan draftlara rağmen neden hala devam ediyor?”

Eğer bu yarışlar, draft olmasın ve er meydanı olsun diye yapılıyorsa, maalesef bu maya tutmuyor… Eğer ironman ya da orta mesafe sevenler bunu çok istiyor diye yapılıyorsa artık ülkemizde MW Challenge, Gelibolu Orta Mesafe ve Ironman 70.3 Turkey gibi çok güzel draftsız orta mesafe yarışları mevcut.

Daha önce de yazdım bu konuyu. Sprint ve standart mesafe triatlon yarışları tüm dünyada draftlı yapılır. Çünkü draft startejisi triatlon yarışlarının ruhunu oluşturur.

Katılım Sayısı ve Ters Yöndeki Bisiklet Parkuru

Öte yandan geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım “Neden yaş grubunda çok iyi triatletler yok ve katılım az?” diye sordu. Bence iki cevabı var. İlki, henüz yarış sezonu yeni yeni açılırken sprint yerine zorlu bir standart mesafe yarışı olması olabilir. İkincisi de iklimsel şartların zorluğu olabilir diye katılmayanların yerine cevap verdim. Elbette herkesin daha farklı gerekçeleri olabilir, ben aklıma ilk gelenleri söyledim.

Haa son bir konu daha var, ondan da bahsetmezsem olmaz. Son iki yıldır Alanya’ da uygulanan bisiklet parkuru akışının trafiğin aksi istikametinde yapılıyor olması. Her ne zaman ters istikamete verilen bisiklet parkuru görsem bunun böyle yapılmaması gerektiğini dile getiriyorum. Neden mi? Çünkü Alanya’ da gözümün önünde yol boş diye sadece trafiğin normaldeki aktığı yöne bakarak yola çıkan yayalara ters istikametten gelen bisikletliye (triatlete) çarptı. Ayrıca ben de birkaç kez tehlike atlattım. Sanırım benim gibi tehlike atlatanlar çoktur. Yayalar düz mantıkla nasıl olsa yol boş diyerek sadece sol tarafa bakarak yola atlıyorlar. Bu gerçekten hepimiz için çok tehlikeli bir durum. O yüzden bisiklet parkuru akış yönünün sporcu sağlığı ve güvenliği açısından trafiğin aktığı yönde olmasında fayda var.

İzmir’ de Duatlonun kısa Tarihçesi

İlk kez 2005 yılında Kütahya’ da başlayan duatlon yarışları o yıllarda Kütahya’ ya özgü bir yarış olarak devam ederken İzmir’ imiz ilk defa 2008 yılında bir duatlon yarışına ev sahipliği yaptı. O yılki sprint duatlon yarışı Konak Saat Kulesi Meydanı’ ndan start almıştı. Yarışın koşu etabı, Konak Meydanı’ nda çevresinde, bisiklet de Konak Saat Kulesi- Fahrettin Altay Meydanı arasında gerçekleştirilmişti. Son koşu ise yine Konak Meydanı’ nda olmuştu.

2008’ deki ilk yarıştan beş yıl sonra 2013 yılında Çiğli Belediyesi işbirliği ile düzenlenen duatlon yarışları, iki yıl art arda Sasalı Piknik Alanı parkında gerçekleştirildi. Ardında gelen 2015 ve 2016 yıllarında İnciraltı Kent Ormanı parkına alınan yarış iki yıl boyunca hali hazırda bu yıl koşulacak olan parkurla aynı lokasyonda koşuldu.

Unutmadan son kayıt günü ve saati 13 Şubat Pazar 23:59

Herkese başarılar diliyorum.

Hazırlayan: Alpay AKHUN

6 Beğeni

Şöyle bir parkur tanıtım videosu paylaşılmış.

Yarışacak arkadaşlara başarılar.

1 Beğeni