ATSK Sporcusu Muzaffer Gür Vakıf Bursu Aldı

Geçtiğimiz gün, Türkiye’ de çok önemli bir ilk gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ ın katılımıyla Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve vakıf üniversiteleri arasında imzalanan protokol kapsamında milli sporculara, üniversitelerde burs imkanı tanındı.

2021 yılında 76 milli sporcu vakıf üniversitelerinin yüksek öğrenim bursundan faydalanacak. Gelecek senelerde ise özel okullar ile yapılan anlaşmaya göre burslar orta öğrenim seviyesinde de verilecek. Bu çerçevede orta öğrenim öğrencileri için 538 kişilik bir kontenjan sağlandığını Cumhurbaşkanı tanıtım töreninde açıkladı.

Burs dağıtımında Koç ve Bahçeşehir üniversiteleri 9 ar öğrenci, Sabancı Üniversitesi 8 öğrenci ile ilk üç sırada yer alıyor. Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya, Yönetim Kurulu Üyesi Alp İskin’ in de katıldığı protokol töreninde triatlon branşında Akdeniz Triatlon Spor Külübü sporcusu Muzaffer Gür, program dahilinde Antalya Bilim Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümü’nde eğitim görecek.

Yaşanan gelişmeleri Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya’ya sordum ve konuya dair görüşlerini sordum.

Bayram Yalçınkaya: "Bakanlığımızın önümüzdeki yıl 24 vakıf üniversitesi ile başlattığı milli sporcu bursuna bizden de Milli Sporcumuz Muzaffer Gür başvurarak burstan faydalandı. Bilindiği gibi sporcularımız ve velilerimiz her zaman “spor mu, okul mu” ikileminde kalıyorlardı. Ben bu girişimi, bu yönden çok önemsiyorum. Çünkü her ikisini beraber yürütebilmenin yolu açılmış oldu.

Sayın Cumhurbaşkanımız toplantıda bu imkanın daha da genişletilmesi gerektiğini söyledi. YÖK Başkanımız Sayın Yekta Saraç da törende bulunuyordu ve ben Sayın Cumhurbaşkanımızın bu söyleminden sonra sadece vakıf üniversitelerinde değil devlet üniversitelerinde de bu imkanın oluşacağına inanıyorum.

Ancak şunu da belirtmek istiyorum; bu imkandan yararlanan sporcularımızın da üniversiteye girince sporu bırakmamaları, spora daha sıkı sarılmaları gerekiyor. Çünkü bizim branşımız özellikle üniversite ve sonrasında yapılacak düzenli çalışmalarla olimpiyat seviyesine ulaşılabilecek bir branş. Burada tekrar sporcumuzu, ailesini ve antrenörünü kutluyorum. Umuyorum ki bu imkandan önümüzdeki yıllarda çok daha fazla sporcumuz yararlanacaktır." diye açıklama bulundu.

Şahsen günümüzde vakıf üniversitelerinin bir yıllık eğitim ücretlerinin 100 bin TL olduğu düşünüldüğü zaman tıp fakültesi, mühendislik, bilişim, diş hekimliği, sosyal bilimler, psikoloji gibi bir çok branşta mesleki eğitim alabilecek olmasının oldukça önemli fırsat olduğunu düşünüyorum.

Editör: Dilek KURT

Hazırlayan: Alpay AKHUN

2 Beğeni