Bigadiç, Ocaklar, Gömeç Triathl10 Cup Kategorizasyon Sorunsalı

Bildiğiniz gibi Nisan ayının ilk haftasında Balıkesir Triatlon il Temsilciliği üç yarış serisinden oluşan “Triathl10 Cup” ın reglamanını yayınlayarak kayıtlarını açtı. Kupa yarışları herkese açık üç ayaktan oluşuyor, katılım ücretsiz.

Triathl10 Cup yarışları, Balıkesir İl Temsilcisi Mehmet Akif Şencan, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Dairesi Başkanı Yahya Akduman ve yerel yönetimlerin iş birliği ve çabalarıyla gerçekleştiriyor. Yarışlar, 30 Nisan Bigadiç Duatlonu, 21 Mayıs Ocaklar Aquatlonu ve 2 Temmuz Gömeç Triatlonu şeklinde puanlı kupa yarışları şeklinde planlanmış.

Kısa bir hatırlatma yapmak gerekirse bildiğiniz gibi 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli 11 ili kapsayan oldukça büyük depremler yaşandı ve bu hepimizi derinden yaraladı. Yaşanan büyük acının hemen ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı aynı gün tüm yurtta sporsal faaliyetlerin ikinci bir duyuruya kadar durdurulduğunu açıkladı. Açıklamanın akabinde Türkiye Triatlon Federasyonu da tüm faaliyetlerini askıya aldı.

TTF’ nin mart ayı başında yaptığı duyuruda ise 19 Şubat Fethiye Duatlonu ile 26 Mart Ankara Duatlonu iptal edilirken, 9 Nisan Yenişehir Triatlonu ve 19 Şubat 2. Etap Triatlon Testlerinin ertelendiği duyuruldu. Aynı duyuruda Gelibolu Orta Mesafe Triatlon Türkiye Şampiyonası ve Üniversiteler Türkiye Şampiyonası organizasyonlarının iptal edildiği, Okul Sporları Türkiye Şampiyonası ise ileri bir tarihe alınacağı bilgisi verilirken sezonun ilk yarışının 10-11 Haziran tarihinde koşulacak olan Ordu Triatlonu olacağı belirtildi. 10 Mart tarihinde 2. Etap Testlerini 18-26 Mart tarihinde gerçekleştirileceği duyurusunun ardından 19 Mart tarihinde de Yenişehir Triatlonu’ nun 21-21 Ekim 2023 tarihine alındığı duyuruları yapıldı. Nitekim tam ben bu yazıyı hazırlarken 21 Nisan Cuma günü güncellenmiş yeni faaliyet takvimi yayınlandı. Yeni takvime dair düşünce ve görüşlerimi bir sonraki yazıda paylaşmak istiyorum. Şimdilik incelemedeyim, sizler gibi…

Bildiğiniz gibi iptal olan ya da ertelenen resmi yarışların haricinde geçtiğimiz hafta sonunda Bodrum’ da üçüncü kez gerçekleştirilen MW Challenge ise bahar dönemindeki yegane yarış oldu. Tüm bu süreç yaşanırken Balıkesir Triatlon İl Temsilciliği de triatlon severlerin motivasyonuna katkıda bulunmak maksadıyla bir kupa serisi düzenlemek için kolları sıvadığını gördük ve 10 Mart’ ta sosyal medya üzerinden ilk duyurusunu yaptı.

Çok da İyi yaptı, triatlon adına gösterdikleri çabayı takdir etmemek mümkün değil. En başından beri çabalarını destekliyorum. Yeni İl Temsilcisi Mehmet Akif Şencan’ ı şahsen tanımıyorum ama gayretleri için teşekkür ediyorum. Öte yandan Balıkesir Belediyesi Spor Daire Başkanı Yahya Akduman ile son yıllarda çeşitli organizasyonlarda karşılaştım ve biraz olsun tanıma fırsatım oldu. Oldukça vizyoner ve o da çok da başarılı bir spor yürek olduğunu düşünüyorum, kendisine de bu manada teşekkür ediyorum.

Buraya kadar bakınca her şey çok güzel, hem destekliyor hem de teşekkür ediyorsun ama o halde sorun ne diye düşünmüşsünüzdür. Sorun başlıkta olduğu gibi yaş gruplarının kategorizasyonunda. Bahar aylarında yarışların iptal olduğu bir süreçte Balıkesir Triatlon İl Temsilciliği ulaşımı oldukça kolay bir lokasyonda, herkese açık ücretsiz yarışlar düzenliyor olması güzel bir gelişme ama yaş gruplarındaki kategorizasyonundaki tuhaf(!) ayrım bence önemli bir sorun…

Konuyu biraz açacak olursak; 9 Nisan tarihinde Bigadiç Duatlonu kayıtları açılıp reglamanı yayınlandığı zaman sanırım birçok triatlon sever benim gibi hayal kırıklığına uğramıştır. Reglamanda kategoriler, M3, yıldız, genç, 20-36 yaş arası ve 37+ ve paratriatlon olarak açıklanmış. Buradaki sorunu anlamak için performans sporcusu olmanıza gerek yok. 20’li yaşlardaki elit seviyede bir sporcu ile 30’ lu yaşların ortasındaki bir sporcunun normal şartlarda birbirine denk olması mümkün değil. Elbette çok özel istisnai yetenekler farklı sonuçlar yaratabilir ama hele hele otuzlu yaşlarının sonundaki sporcularla kendilerinden 20-25 yaş ve daha da büyük sporcuların denkliği bahis konusu bile olamaz…

“İyi de ne var bunda, ülkemizdeki yarış kayıt ücretlerinin gram altın fiyatlarına rakip olduğu bir ortamda al sana bedavadan yarış, katılıver gitsin yahu!” diyenler olabilir. Kazın ayağı öyle değil işte. Sizce yaş grupları yarışlara katılmak için onca ekipman, malzeme, yol, yemek, konaklama vb. bir sürü masraf yaparken niçin bu kadar zahmet girip harcama yapıyorlar? Ben söyleyeyim, BİRKAÇ FOTOĞRAF ve BİRKAÇ TENEKE MADALYA” için. Evet, bizler fotoğrafları ve yapabilirsek de kürsüye çıkmayı çok istiyor ve seviyoruz…

Hani derler ya “Şikayet ettiğin konuya eğer bir çözüm önerisi getiremiyorsan sen de o sorunun parçasısın. Nitekim reglamanı okuduktan sonra sorunun bir parçası olmamak için sosyal medya üzerinden Balıkesir Triatlon İl Temsilciliği’ ne ulaştım ve hayli uzun bir şekilde konunun önemini vurgulamaya çalıştım.

İl temsilciliğiyle İletişime geçmeden önce bana gelen bir bilgiye göre dağıtılacak para ödülleri bütçesinin hem kadın hem de erkeklerde ancak ilk dörde yetecek kadar olduğunu öğrenmiştim ama bana pek mantıklı gelmemişti. O yüzden il temsilciliğine 36 ve 37’ den yukarı şeklindeki kategorizasyon ayrımının fair game’ i bozacağını bunun da katılımı olumsuz yönde etkileyeceğini belirttim. Çare olarak da yaş kategorilerinin hali hazırdaki özel ve resmi yarışlardaki gibi beşer yaş aralıklarında kürsü yapılmasını yanı sıra ayrıca bir genel klasman sırlaması yapılarak ilk üç ya da dörde para ödülü dağıtılmasıyla bu sorunun giderilebileceğini söyledim. Kısacası ödüle gerek yok kürsüye razıyız demek istedim…

İl Temsilciliğinden bana gelen cevabı aynen sizlerle paylaşıyorum.

"Görüşleriniz için çok teşekkür ederiz. Bunların hepsini kurul olarak görüştük. “Yıllardır federasyon faaliyeti haricinde kayıt ücreti alınarak yarışlar yapılıyor. Sporcular bunlara bile katılmak için can atıyor. Orada yaş gruplarında yaş aralığı çok fazla oluyor bazen de erkek kadın ayrımı da yapılmıyor. Bu da bir nevi challenge olarak düşünürsek ve affınıza sığınırak ilk yarışımız olması ile reglaman yayınladık. Bu seferlik böyle olacak ama kendimizi geliştirmeye devam edeceğiz. SAYGILARIMLA”

Maalesef bana gelen açıklamada belirtilen yaş grupları kategorizasyonu düzenlemesi ülkemizdeki yarış gerçekliklerine uymuyor, ya da ben son yirmi yıldır başka bir ülkede yarışıyorum. Uzun yıllardır (triatlonda 10 yılı geçmiştir ücret alınıyor) yarışlarda beşerli yaş kategorizasyonu yapılıyor. Yanı sıra evet kadın ve erkek sporcular beraber yarışıyorlar ama ayrı ayrı değerlendirmeye tabi tutuluyordu. Tabi birbirine draft yaparak fairplayi ihlal eden kadın ve erkekler sporcular da var var ama o konuyu da farklı bir başlıkta yazmayı düşünüyorum, şimdi değil…

Öte yandan regleman yayınlanmış olabilir ama düzeltme de yapılabilir. Space X bile uzaya göndereceği roketin kalkış zamanını değiştirebildiğine göre regleman güncelleyerek bir hatanın giderilmesinin ne sakıncası olabilir ki?

Eğer yaş gruplarında katılımın yüksek olması isteniyorsa reglamandaki küçük bir düzeltme her şeyi yoluna sokacaktır. Hatırlatmakta fayda görüyorum. Elbette geleceğin millileri minikler, yıldız ve gençlerimiz çok kıymetli ama diğer yandan yarışlara yüksek katılımla beldeleri canlandıran, ekipman ve malzeme konusunda çılgınca masraf yapan, sponsorların gelmesini sağlayan yaş gruplarıdır.

Bu hatırlatmadan sonra önümüzdeki günlerde yapılacak basit bir değişiklikle Triathl10 Cup serisine arzu edilen ilgiyi yakalamak çok zor olmayacaktır.

Unutmadan küçük bir sorun daha var ki son yarış olan Gömeç Triatlonu kurban bayramının son gününe denk geliyor. Temmuz ayının ilk günlerinde Gömeç ve tüm Türkiye’ deki ulaşımla konaklama sorununu hayal bile edemiyorum. Bu tarihin de değiştirilmesinde fayda var diye düşüyorum.

Naçizane görüşlerim böyle. Bayramın son günü yayınladığım bu yazıyla 2023 yılının ilk yorum yazısını da yazmış oldum, triatlon camiasına hayırlı olsun. Bu vesileyle büyüklerimin ellerinden küçüklerin gözlerinde öper herkesin bayramını kutlarım. Sürçi lisan ettiysek affola, amacımızı sistemin altını oymak değil, katkı vermek…

Yazarı Notu: Bu yazıyı yazarken ülkemizin yegane Triatlon Polisi’nin sosyal medya platformuna göz attım ama maalesef hayal kırıklığına uğradım. Yarışlardaki kategorizasyon konusunda tek bir kelime dahi etmemiş, çok şaşırdım!!! Çünkü ülkede triatlon adına sinek uçsa, yok yan yan uçtu, yok iyi uçamadı, uçtu ama konamadı diye mangalda kül bırakmaz kendisi. Nasıl olduysa ilindeki böylesine önemli bir konuyu ıskalamış anlayamadım. Neyse bir bildiği vardır!!!

Hazırlayan: Alpay AKHUN

3 Beğeni

Çok haklısınız Alpay Bey.Ben şimdi 57 yaşındayım.Yani bu demek oluyor ki kendimden 20 yaş küçük birileriyle amansız ve haksız bir yarışma içine gireceğim.Bu haksızlıktır.Sporun yarışmacı ruhuna aykırıdır.Dolayısı ile gelmeyeceğim.Birçok kişinin de benim gibi düşüneceği kanaatindeyim.Böylece sporun birleştirici gücü de yara almış olacak.
Amaç dağıtılacak para ödülünün kısıtlılığı ise 40 yaş üzerine madalya seromonisi yaparız ama ödül vermeyiz dersiniz.Yada yaş gruplarını 21-30…31-40…41-50…51+ diye 4 gruba ayırırsınız.Yine haksızlıklar olacaktır ama bir nebze olsun belirlenen kadar olmaz.Katılım artar.

4 Beğeni