BroBike Yarışlara Bisiklet Lojistik Hizmeti Vermeye Başladı

BroBike ülkemizde bir ilke imza atarak triatlon ve bisiklet yarışlarına profesyonel lojistik ve teknik destek hizmeti vermeye başlıyor.

Her ne kadar bizlere yabancı bir lojistik kavramı da olsa da küresel manada uzun zamandır var olan bu hizmet profesyonel anlamda BroBike tarafından ilk kez Mersin Yenişehir Triatlonu için verilecek.

Fazla merakta bırakmadan hemen hizmetin içeriğini Mersin yarışı özelinde anlatayım.

Lojistik ve Teknik Destek

İzmir’de yaşıyorsunuz ve Yenişehir yarışına uçakla gideceksiniz. Öncelikle BroBike’ı arayıp bisikletiniz için rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Ardından yarıştan beş gün önce bisikletinizi Karşıyaka Alaybey girişindeki BroBike’a götürüyorsunuz. Bisikletinizi teslim alan ekip bir ön bakım yapıp bisikletinizi demonte ediyor ve araçlarına yükleyerek sizden önce Mersin Yenişehir’e götürüyor.

Yarış yerinde bisikletleri toplayıp ayarlarını yapan BroBike ekibi yarışlardan önce bisikletinizi size teslim ediyor. Yarış bittiği zaman benzer süreç tersine işliyor. İzmir’e döndüğünüzde bisikletiniz tekrar toplanmış, ayarlanmış ve yıkanmış halde size teslim ediliyor.

Üstelik tüm bu hizmet oldukça makul bir ücret karşılığında yaklaşık olarak bir bisiklet bakımı fiyatına ve tecrübeli teknik ekip tarafından gerçekleştiriliyor.

Kısaca BroBike

2019 yılında açılan BroBike adından da anlaşılacağı gibi bisiklet ve bisiklet severlerin dostu sporcu bir ekipten oluşuyor. Ekip, işletmenin kurucusu eski milli triatlet Onur Calp, yine mili triatlet olan eşi Ece Bakıcı Calp, şampiyon bisiklet sporcusu Haşim Köksal ve yine triatlet ve aynı zamanda antrenör olan Ata Yahşi’den oluşuyor.

BroBike, aynı zamanda Shimano Service Center yetkilisi olarak Türkiye Triatlon Federasyonu ile yaptığı anlaşma gereği yarışlarda ücretsiz servis desteği veren bir işletme olma sıfatını da taşıyor.

Konuyla ilgili bilgi alırken bisiklet lojistik ve teknik hizmetini sadece triatlon yarışlarında değil aynı zamanda bisiklet yarışlarında da vereceklerini öğrendim. Örnek olarak mayıs ayında Antalya’da gerçekleşecek olan Akra Gran Fondo yarışında da benzer hizmeti sunacaklar. Hangi yarışlara hizmet götüreceklerini öğrenmek için BroBike Instagram sayfasını takip etmeniz yeterli.

Şimdilik bu hizmet BroBike ve İzmir geneliyle sınırlı. Gelecekte böyle bir hizmetin başta İstanbul olmak üzere diğer şehirlerde de veriliyor olması, uzun uçuşlu, transferli ve aktarmalı seyahatler yaparak yarışa gitmek isteyenler için gerçekten çok büyük kolaylık olacaktır.

Uçuşlarda Bisiklet Taşıma Seçenekleri ve Sıkıntsı

Bilenler bilir yurtiçi ya da yurtdışı yarışlarına havayoluyla gitmeye kalktığınızda bisikletinizi taşımak için birkaç seçeneğiniz vardır.

Hardcase ile taşıma (Sert dış korumalı yapısı olan bisikletin gidon, pedal, sele, arka aktarıcı vb parçalarının sökülerek taşındığı çanta sistemi) Bazen bu hardcase çantaları normal binek otolara sokmak mümkün olmaz ve daha ağırdırlar.

Softcaseler (Yumuşak dış yapısı ve içeriden darbeye karşı dolgulu sentetik kumaştan çantalar) daha hafif ama taşıma esnasında darbelere karşı savunmasızdır. Uçuşlarda hassas taşıma isteseniz bile bisikletiniz kırılabilir. Bizzat bildiğim bir iki vaka var.

Bisiklet kutuları ise hardcase’lere göre biraz hafif, softcase’lere göre de biraz daha korumalı ama taşıması sıkıntılı çözümlerden. Hava alanlarında tekerleksiz kutunuzu sürüklemeniz gerekiyor. Ayrıca kutuyu yıpratmamanız büyük önem taşıyor, çünkü aynı kutuyu dönüşte de kullanacaksınız.

Yurtdışı Bisiklet Lojistik Hizmetleri

Geçmişte küresel bazda yaş grubu sporcuların lojistik süreçteki yaşadığı bazı zorlukları gören girişimci firmalar sporculara lojistik ve teknik hizmet vermeye başlamışlar. Firmalar iki ana konuya odaklanmışlar. Biri hızlı teslimat, diğeri uygun fiyatlı taşıma şeklinde olmuş.

İnternette kısa bir tur yaptığınız zaman Avrupa’da Nirvana, Güney Afrika’da Trans Sport, Cycle Move, Night Trans, Fabians Bicyle Transport, Kuzey Amerika’da Pro Bike Express, Wheels on Wheels TriBike Transport, İnside Out Sports, TriBike Transport, Raceday Transport ve Bike Flights gibi firmalar ülkesel ya da kıtalar arası bazda hizmet veriyorlar.

Yanı sıra bu firmalar direkt ya da dolaylı olarak UPS ve FedEx ile de çalışabiliyorlar. UPS ve FedEx gibi küresel kargo firmalarıyla bisiklet gönderimi her zaman mümkün ama yaptıkları profesyonel taşıma hizmeti sadece taşımacılık şeklinde. Kısacası işin içinde teknik destek kısmı yok.

Ezcümle

Günün şartlarına göre ister havayoluyla ister karayoluyla gidin eğer kendi aracınızla gitmiyorsanız böyle bir taşımacılık ve servis desteği gerçekten çok etkili ve yararlı bir hizmet aslında.

Birçoğumuz zaman zaman çektiğimiz bireysel taşıma zahmetinin tabiri caizse “Astar maliyetinin kumaşın yüzünü aştığını” düşünmüşüzdür. Bu yüzden ben BroBike’ın bu hizmetinin çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Eğer Yenişehir yarışına bisikletimi nasıl götürürüm diye düşünüyorsanız hala fırsatınız var. Bir an önce rezervasyon yaptırın derim.

BroBike web sitesi ve Instagram adresleri

https://brobike.com.tr/

https://instagram.com/brobiketr?igshid=YmMyMTA2M2Y=

İyii yarışlar.

Editör: Dilek KURT

Hazırlayan: Alpay AKHUN

1 Beğeni