Do it Yourself - Kendin Pişir Triatlon

Bir süredir hem iş hem tatil için Tekirdağ Marmaraereğlisi bölgesindeyim ve şartların uygun olduğu 15 Temmuz sabahı 3 etabı ve değişimleri ile birlikte bir Sprint Triatlon (750m yüz, 20km sür, 5km koş) koştum.

Burdan hareketle hem deneyimimi ve bölgeyi yazmak hem de güzel Türkiye’mizin barındırdığı böyle triatlon koşulabilir yerleri konuşmak için bir başlık oluşturmak istedim.

Tekirdağ Marmaraereğlisi İstanbul’a 80-90 km (benim evime 70 km) mesafede, Silivri’den sonra Tekirdağ sınırlarına girmenizle sizi karşılayan klasik bir trakya ilçesi. (Sessiz, sakin ve 80lere ışınlanabileceğiniz detaylar içeren bir bölge)
İdeal şartlarda 1, trafikte 1.5 saatte ulaşabileceğiniz ve İstanbul’a bu kadar yakın bir ilçe olması ile yazlıkçılar kadar günübirlikçileri de bölgeye çekiyor.
Denizi tam bir marmara denizi klasiği. 1 km mesafede bile "kirli girilmez"den "cam gibi"ye evrilebiliyor.

Bizim favorimiz bize 2.3km mesafedeki Sultanköy Plaji oldu. Büyük kumsalı var, deniz çok temiz, duba işaretlemeleri yaklaşık 1 km ve uzun süre sığ olması ile çocuklar için de güvenli ve bölge belediyesinin de etkisi ile (artık bunlara bile şükreder olduk) gerçek bir halk plajı. (Şemsiye veya şezlong terörü yok)

Kumsala gitmek için sitelerin kenarına aracı park edip yaklaşık 200m yürüyüp denize varıyor olmak, triatlon için bir “değilim alanı” hissiyatı da oluşturunca, bir süre de yüzme alanını test edince ilk denemeyi yapmaya karar verdim.
Pickup kullanıyorum ve bagajı 2 bisiklete kadar rahat alıyor. (Arka koltukla 3 bisiklete kadar yerim müsait) Bunu yazıyorum çünkü 2-3 kişilik “birlikte yapalım” tekliflerine de açığım ve güvenle organize edebiliriz diye düşünüyorum. (Bisiklete birşey olur mu, ayakkabılarımı, kaskımı vb. nereye koyacağım derdi olmadan)

Çok erken kalkmak güneşte koşmamak için önemli fakat amacım tam bir “race mode” olmadığı için saat 9.18’de açık deniz yüzme etabı için çok sevdiğim 920xt’min Triathlon (multisport) modunun ilk kulacını attım. Havanın az rüzgarlı olması denize de yansıyor tabi. Dalgasız ama pürüzsüz de olmayan bir denizde yüzmek; bir süredir poyrazla boğuşan marmara bölgesi için büyük nimet oldu.
100er metrede bir alert ayarlı ve buna dikkat ederek silivri yönünde 375metre yüzüp döndüm.
Denizden 16:26 ile çıktım ve T1 için düğmeye bastım. Hızlı bir kurulanma ve 2 yudum su içme ile, aile eşrafına güle güle deyip kumsaldan arabaya doğru koşmaya başladım. Arabaya varmak, bagajdan bisikleti çıkarmak, ön tekeri takmak, ayağı kurula ayakkabıyı giy, kaskı tak, arabayı kilitle, telefonda live location gönder ki güvenli olsun derken T1 8:55 sürmüş:) o sürede etap bitiren var diyerek kendimi azarladım biraz ama tabi işin şakası, sonuçta yarışta değilsin ve değişim alanın uzak ve herşeyi tek başına organize ediyorsun diyerek kendimi avuttum.
Şimdi performans zamanı. Tam park ettiğim yerin 300-400metre gerisinden yol kenarındaki Sultanköy A101’in önüne kadar geniş emniyet şeridinde ters kullanıp kavşaktan yönüme geçtim. İstikamet tekirdağ yönü ve hemen başlarken sultanbey rampası selam çaktı. Sorun değil gücüm yerinde ve bunun sonra değil başlarken olması büyük şans diye geçiriyorum içimden. Yol çok güzel. Bölgeyi bilmeyenler için söyleyeyim iki yönde de yanyana 2 bisikletin gidebileceği kadar geniş bir emniyet şeridi var. Çok rahat 100km hemen hiç emniyet şeridinden çıkmadan asfaltta pedallamak mümkün. Genelde düz yer yer %1-3 eğimlerin olduğu, hafta içi minimum, hafta sonu da istanbula göre kabul edilebilir bir araç yoğunluğu var. Bol bol 40+ km/saat hızla giderek (eh rüzgarın arkamda olduğunu unutmak böyle birşey) ilk 10 kmyi bitiriyorum. Acaba dönüş nasıl olacak, karşıya nasıl geçeceğim derken tam da 10. Kmde!! bir altgeçidimsi tünel görmek şaşırtıyor (karayollarında o plajın ordaki sitelerde oturan bir triatlet olabilir:) ) ve inip pıt pıt koşarak yolun öteki tarafına geçiyoruz demir atımla (alüminyum ama arada böyle gazlamak lazım kendisini)
Dönüş için enerjim yüksek ama rüzgar yine bana selam çakıyor günlerdir yaptığı gibi. 24-28 km/s rüzgarla birlikte dönüşte 30km/s ortalamanın bile yalan olacağını hızla idrak ediyorum. Olsun sen devam et diyorum kendime. Evimin önünden de geçerek (botaş mevkii) tekrar aracımın yanına varıyorum.
42:07 ile bitmiş 20km. 116 metre irtifa kazanımı ve 28.8km/s ortalama tutturmuşum. Ehh fena değil diyerek T2 için düğmeye basıyorum. Hareketlerim daha hızlı bu sefer ama bagaja tekrar bisikleti yerleştirmek zaman alıyor tabi. Neyseki triatlon suit giymiştim ve sırtındaki cep zaman kazandırdı ıvır zıvırlar için. Bisilleti yerleştirdikten sonra ayakkabı değiştir ve şapkayı takıp gözlüğü tak kalıyor. T2 4:33 ile bitiyor.
Koşmak için saat 10:30 pek iyi bir saat sayılmaz Temmuzda. Bir süredir de koşuyu aksatınca daha ilk kilometrede bir nefes problemi beni esir alıyor. Ufak bir koş yürü antrenmanına dönüyor koşu. Olsun sıkmıyorum canımı. Arada ısrarla gelen bir telefon ile sprintimin strava koşu kaydı darmaduman oluyor ama garmin stabil kaydetmiş sorun yok.
Arabadan önce 1km istanbul yönüne koşup sonra geri dönüyorum. Ordan da botaşa doğru içerden koşup gelince 5km tamamlanıyor. En çok koşuda zorlanmak hoş olmadı (covid öncesi koşu en güçlü sporum olmuştu ne de olsa)
33:42 ile tamamlanan koşuya bakarak ben bunu 28lere çekerim diyerek kendimi avutuyorum.
Nihayet sprint bitti ve uçuk transition sürelerimle 1:45 toplam sürem. Demek ki bir yarış olsa 1:30lar cepte diyorum. 1.20lere inmek de olası. 2020 yalan oldu belki ama 2021de gerçeği öğreneceğim inşallah.

Sizin bildiğiniz, denediğiniz parkurlarınız var mı? Paylsşırsanız harika olur.
Ve 1 ay daha buralarda oluşumdan hareketle, sprint veya olimpik mesafe triatlonu birlikte koşmayı da düşünebiliriz diyerek davetimi yapayım. (1 hafta 10 güne mutlaka olimpik testini de yapacağım. Dün 1500metre yüzerek denizin gitgelle çok rahat bir 1500metre uygunluğunu da test ettim. 40km bisiklet için değil 90km bisiklet için bile uygun bölge ama 10km koşu için güzel bir rota tespit etmem şart)

2 Beğeni

Sevgili Önder, öncelikle tebrik ediyorum. İyi bir test olmuş. Açıksu için saat mesafe uyarıcını 250m’ ye alırsan çok daha rahat edersin. Bisiklette rüzgar faktörüne bi şey diyemem ama koşuyu aksatmana üzüldüm, çünkü çok daha iyi koştuğunu biliyorum. Üç hafta sonra biraz daha erken bir saatte Race pace sprint test yapabilirsin. Bisikletin başında biri nöbet tutarsa çok daha iyi sonuçlar alacağına eminim. :muscle::muscle::muscle:

2 Beğeni

Tebrikler…
Bu tür etkinliklerin kaydedilip bu sekilde raporlanmasi cok onemli bir sey…kim bilir orada yaris bile duzenlenebilir…

3 Beğeni