Dünya Triatlonu (World Triathlon) Yönetim Kurulu 2022 İçin Yeni Kuralları Onayladı

Geçtiğimiz günlerde toplanan Dünya Triatlonu Yürütme Kurulu 2022 yarış takvimi, stratejik planlama, sponsorluk, TV ve dijital raporlama, mali tablolar ve personel sorunları vb. konularda karar almak için toplandı.

Halen birçok yerel organizasyon (LOC) halen 2022 takvim çalışmalarına devam etmesine rağmen WT, Para Triatlon Kupası’ bu Alanya’da yapılması için karar aldı. Aynı zamanda Kros Duatlon yarışlarını çoklu sporlar festivali programına resmi bir Dünya Şampiyonası disiplini olmasını onayladı ve şampiyona 2022 yılında ilk olarak Targu Mures’ de başlayacak. Önümüzdeki iki hafta içinde takvim çalışması sonlandırılmasının ardından Kros Duatlon serisindeki diğer yarış etkinlikleri duyurulacak.

Yönetim kurulu, 1 Ocak 2022’ den itibaren uygulanacak yeni kuralları da onayladı. Bunların arasında arttırılmış yüzme cezaları ve 60 yaş üzeri sporcular için yükseltilmiş wetsuit limitleri var.

Yapılan en önemli değişikliklerden bir diğeri de “erkek-kadın-erkek-kadın” sıralamasıyla koşulan Karışık Bayrak (Mixed Relay) yarışları 2024 sonuna kadar tüm etkinlik seviyelerinde geçerli olması ve sıralamalarla bağlı olarak, bölgesel ve kıtasal etkinliklere daha fazla puan vermesi için bazı değişiklikler onaylandı.

Yönetim Kurulu ayrıca Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin 27 Mayıs 2022’de başlayacak ve 27 Mayıs 2024’te sona erecek olan Paris 2024 Olimpiyat sıralama önerisini de onayladı. Olimpik “Tam Yeterlilik Kriterleri”, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin onayından sonrasında daha sonraki bir aşamada onaylanacak ve ilan edilecek. Benzer şekilde önümüzdeki haftalarda arena oyunları kuralları gözden geçirilerek onaylanacak.

Duyurunun orijinal tam metni için linke tıklaynız.

Yorumlu-yorum

Dünya Triatlonu’ nu 2022’ de Paratriatlon Kupasını üçüncü kez Alanya’ ya vermiş olması ülke ve federasyon prestijimiz açısından çok önemli buluyorum.

Akabinde ilgimi çeken konu ise bizlerin pek de ilgilenmediği Kros Duatlon Dünya Şampiyonası serisinin multi spor festivali çerçevesinde resmi bir disiplin olarak kabul edilmesidir. Son yıllarda WT bünyesindeki yarışma formatlarında çeşitliliği arttırma yönünde çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Bir diğer konu ise karşık bayrak yarışlarına verilen önem. Yapılan yeni düzenlemeyle karışık bayrak yarışları bölgesel ve kıtasal etkinliklere daha fazla puan vermesi için bazı değişiklikler yapılmış olması eğer yanlış bilmiyorsam ve bir değişiklik olmadıysa bireysel olarak olimpiyat puanı toplamakta zorlanan ülkelerin sporcuları için karışık bayrak yarışları iyi bir fırsat kapısı olacağıdır.

Bir diğer önemli konu ise olimpiyatlara gidebilmek için 27 Mayıs 2022 ila 27 Mayıs 2024 arasındaki yarışlardan alınacak puanların sıralamayı belirleyecek olması. Bu çerçeveden bakınca en kısa zamanda federasyonumuzun taktiksel yarış seçimlerini yaparken sporcularımızın da aynı paralellikte hazırlıklarını sürdürmeleri şart.

Son olarak aktif yarışan bir sporcu ve antrenör olarak arttırılmış yüzmede cezalarının neler olduğunu çok merak ettiğimi söylemeliyim. Yeni yılla birlikte çalışmaları bitecek olan Dünya Triatlonu yayınlayacağı detaylı kural açıklamalarıyla tüm bunlar daha da netleşecektir.

Hazırlayan: Alpay AKHUN

1 Beğeni