Dursunbey Kros Duatlonu' ndaki Soru İşaretleri

Bildiğiniz gibi hafta sonunda Türkiye Triatlon Federasyonu’ nun puanlı takviminde yer alan Dursunbey Kros Duatlonu Türkiye Şampiyonası yarışı gerçekleştirilmesi planlanıyor. Hatırlayacağınız gibi Dursunbey, ilk kez 2020 yılında pandemi yasaklarının başlamasından beş gün önce koşulan ilk ve tek puanlı yarıştı. O yıl geriye kalan puanlı şampiyona yarışları iptal edildi. 2020’ de sadece Ordu ve İstanbul’ da yaş grupları için puansız yarışlar koşulurken, elit sporcular için yurtdışı seçmeleri gerçekleştirildi. Ardından gelen 2021 yılının baharında pandemi yasaklarının daha da sıkılaşmasının ardından Dursunbey, Gelibolu Triatlonu’ yla beraber 2021’ de iptal edilen iki yarıştan biriydi.

images (2)

Şimdi gelelim aslında ülkemizdeki yegane kros duatlonu yarışındaki soru işaretlerine.

Hava Durumu

Kısa bir hatırlatmanın ardından günümüze dönecek olursak bu yıl da Dursunbey Kros Duatlonu’ nun iptal edilme ihtimali olduğunu düşünüyorum ama yanılıyor da olabilirim. Felaket tellallığı olarak algılamayın ama bana bunu düşündüren en önemli konu başlığı hafta sonunda bizleri bekleyen olumsuz hava şartları. Bu yıl bulunduğumuz coğrafyada hüküm süren iklim koşulları her zamankinden çok daha sert ve bolca kar yağışlı geçti. Bilhassa bu aralar kara kış, tüm şiddetini adeta mart ayına saklamış gibi görünüyor.

700m irtifaya sahip Dursunbey’ de yarışın gerçekleşeceği 18-19-20 Mart günlerindeki son hava tahmin raporları maalesef pek de iyi değil. Cuma gününden itibaren ülkemizi etkisi altına alacak olan Vortex (yoğun yağış ve sert rüzgarlar içeren süper hücre) aynı gece Dursunbey’ e kar bırakırken cumartesi günü beldedeki hava sıcaklığı sabah saatlerinde -4 santigrat derece, rüzgarın hızı da kuzeyden 35km/s hızla eseceği öngörülüyor.

Aynı gün öğleden sonra karla karışık yağmur ihtimali söz konusu. Pazar sabahı ise yine bölgede kar ve karla karışık yağmur bekleniyor. Tahminler, hava sıcaklığını -3 santigrat derece gösterirken rüzgarın hızını da saatte 20km/s olacağını söylüyor. Yani hava oldukça soğuk olacak…

(Dursunbey hava durumu tahmini için linke tıklayın)

Parkur

Yukarıdaki verilere bakarak parkur için analiz yapmadan önce Dursunbey Kros Duatlonu ilk yıl yaş grupları ve elitler için standart mesafe, diğer kategoriler için sprint, süper sprint, mini duatlon mesafelerinde ve draft serbest olarak koşulduğunu hatırlatalım.

images (5)

Kros Duatlon, malum adından da anlaşılacağı gibi bilhassa bisiklet parkuru oldukça teknik bir yapıya sahip. Zorlu parkur fazlasıyla MTB tecrübesi ve hakimiyeti istiyor. Sanırım teknik kurul parkurun zorluk derecesini dikkate alarak bu yıl değişikliğe giderek kısaltmış ve çok da iyi olmuş. Bu tür teknik parkura sahip yarışlarda mesafe uzadıkça artan nabız değerleri ve beraberinde gelen yorgunluk sporcuların kolaylıkla hata yapmasına neden olabiliyor.

(Dursunbey Bisiklet parkuru eğim grafiği)

Bilhassa bisiklet etabının başlangıçtan itibaren inişli çıkışlı toprak zeminde olması bu yarışın normal bir kros duatlon yarışına göre zorluk derecesi 3-4 kat daha da yüksek olmasına neden olacaktır. Nitekim yarışma günleri olumsuz hava koşulları nedeniyle zeminin karlı ya da donmuş çamurdan ibaret olma ihtimali çok yüksek. Biz triatletlerin %95’ nin yıl boyu hafif karbon bisikletlerle sıcak asfaltta antrenman yaptığını gerçeğine karşın böylesine zorlu iklim ve zemin şartlarında 13-15 kg’ lık mtb’ lerle draftsız yarışma fikri açıkcası biraz ürkütücü geldi. Nihayetinde triatletiz, Ukrayna’ ya giden lejoner SAT komandoları değil.

Katılımcı Sayısı

Geçtiğimiz yıllarda yarışmaların son kayıt günü çarşambaydı. Son bir kaç yıldır da salı gününe çekilen deadline tarihinin bu yıl Pazar gecesine alındığını görüyoruz. Son kayıt gününün git gide erkene alınması bir bakıma iyi bir uygulama ama yarışma kayıtlarının açılışının da çok daha erkene alınması şartıyla tabi ki. Bu sayede herkesin çok daha erken planlama yapması mümkün olacaktır.

images (4)

Öte yandan geçtiğimiz hafta Dursunbey yarışının kayıtları kapanmadan çok önce kayıtlara şöyle bir göz atmıştım ama tek tek saymamıştım. İlk baktığımda katılımın çok düşük olduğu görülüyordu, o yüzden saymaya gerek duymadım. Nitekim oldukça az ilgi gören Dursunbey yarışın kayıtları Salı gecesine kadar uzatıldı. Çarşamba sabahı kayıtlar kapandıktan sonra tekrar baktığımda eğer yanlış saymadıysam toplam kayıt 135 kişiye ulaşmıştı. Sayı oldukça az. Sanırım bu hem yarışın zorluk derecesinin yüksek olması, hem de iklim şartları ve yarış tarihinin uygun olmaması yüzünden.

Ezcümle

Ben olumsuz hava durumu, buna bağlı parkur zeminiyle katılımcı sayısına bakarak diyorum ki, Dursunbey iptal edilmemeli ama ileri bir tarihe ertelenmeli. Mesela sonbahara. Büyük olasılıkla sonbaharda Dursunbey çok da güzel bir görsel ve iklimsel panaromaya sahip olacaktır. Böylesi herkes için çok daha iyi olur diye düşünüyorum. Çünkü dikkatle bakınca hafta sonundaki yarışabilme şartlarının kabul edilebilir sınırların üstünde olacağını gayet net görülüyor. Elbette bu benim şahsi fikrim ve kimseyi bağlamıyor ama sonra söylemedi demeyin. Sürçü lisan ettiysek de affola, malumunuz huysuz ihtiyarlıktandır…

Bol antrenmanlı günler dilerim.

Hazırlayan: Alpay AKHUN

2 Beğeni

Dursunbey Belediyesi sitesindeki canlı yayın kamerasında şehir karla örtülü görünüyor. Yarın yola çıkacak olanların federasyon yetkilileri ile görüşerek yola çıkmalarını öneririm. Ayrıca Kepsut-Dursunbey arası fazla kar tutan, virajlı dağlık bir yoldur. Yola çıkarken bunları ve Dursunbey’in küçük bir ilçe olduğunu bir Balıkesir’li olarak hatırlatmak isterim.

2 Beğeni