Gelibolu Triatlonu Daha Başlamadan Hatalı Mesafe Ölçümü Sorunsalı

Türkiye Triatlon Federasyonu 21-22 Mayıs 2022 tarihinde koşulacak olan Gelibolu Triatlonu Koordinasyon Toplantısı ve yarış mesafeleri hakkında resmi sitesinden kamuoyuna bilgilendirme yaptı. Toplantıda en çok dikkat çeken konu normalden uzun parkur mesafeleri oldu.


(Dünya Triatlonu yarışma kuralları sayfa 100, yarışma mesafesi tablosu)

Yarışma mesafeleri; 2100m yüzme, 105km bisiklet ve 23km koşudan oluşuyor. Yüzmede %11, bisiklette %16, koşuda da %10 civarında parkurların daha uzun olduğu görülüyor. Yarışma parkuru standart orta mesafe yarışına göre toplamda %15 kadar fazla oluyor.

Son zamanlarda federasyon düzenlendiği yarışlarda World Triathlon (ITU) ve Ironman yarış mesafe standartları dışında koşulması gibi bir alışkanlık ortaya çıktığını gözlemleniyor. Nitekim geçtiğimiz hafta koşulan İzmir Duatlonu’ nu yarış mesafelerinde %15-20 arasında mesafe sapmaları gözlemlenmişti.

Yarış sonrası çarşamba akşamı Triatlon Medya TV’ ye konuk olan Organizasyon Sorumlusu Onur Şentürk’ e İzmir Duatlonu mesafe farklılıkları konusu soruldu. Şentürk verdiği cevapta ölçüm hatasının yanlış kalibrasyon yapılan ölçüm cihazı nedeniyle olduğunu söyleyip özür diledi.

Gelibolu Triatlonu’ nun daha planlama aşamasında standart orta mesafe yarışından %15 fazla olması yarışacak olan sporcuların kafasında acaba normalden uzun olan bu orta mesafe yarışında da hatalı ölçüm yapılma ihtimali var mıdır sorusu olması çok doğal. Örnek olarak benim aklıma 105km denilen bisiklet parkuru acaba 135km çıkar mı? 23km denilen koşu 33km çıkar mı gibi sorular gelmiyor değil…

Aklıma geçtiğimiz yıllarda Abu Dhabi’ de yapılan farklı mesafedeki yarışlar geldi.

Long Distance (Uzun Mesafe) – 3 km yüzme, 200 km bisiklet, 20 km koşu

Short Distance (Kısa Mesafe) – 1.5 km yüzme, 100 km bisiklet, 10 km koşu

Sprint Distance (Sürat Mesafe) – 750 m yüzme, 50 km bisiklet, 5 km koşu

adt

O zamanlar Abu Dhabi yarışlarının bisiklet odaklı yarışmalar olduğu çok net görülüyordu. Sanırım Gelibolu’ da bisikleti güçlü ve iyi olanların (Bir bakıma TT’ si olanların da denilebilir) gönlü mü yapılmak istenmiş sorusu aklıma geldi.

Mesafe farklılıkları kulağa basit gibi gelse de aslında oldukça önemli bir konudur. World Triatlon isteyen istediği gibi tuhaf mesafelerde yarışma yapmasın ve kaos olmasın diye bu konuda standart tablolar oluşturmuştur. Hatta bu tabloyu dikkatle incelerseniz yarışma mesafelerinde bir değişiklik yapılacaksa bunların uzatılarak değil kısaltılarak yapıldığını görebilirsiniz. Diğer yandan kurallar parkur mesafelerinin +,- %5 kadar esnetilebileceğini hükmeder notunu da hatırlatmak da fayda var.

Çünkü bildiğiniz gibi mesafe arttıkça yapılan yarışın zorluk derecesi logaritmik olarak artar. Kaba bir örnek vermek gerekirse 5k yarışının iki katı 10k değildir. Yaklaşık zorluk derecesi 2.5-3 katını bulur.

Ya da IM 70.3’ ün iki katı full Ironman değildir. En az 3-3,5 katı zorluğa sahiptir. Eğer bir parkurda toplamda %15 sapma olursa zorluk derecesinde de yaklaşık %30-35 civarında artış olur.

Toparlarsak siz siz olun Gelibolu için bildirilen resmi yarışma mesafelerine bakarak antrenman yapmayın. Antrenman programınızın hacimleri en az %33 daha fazla olsun.

Haberin detayları için aşağıdaki linke tıklayın.

https://www.triatlon.org.tr/gelibolu-triatlonu-icin-ilk-adim-atildi-765.html

Hazırlayan: Alpay AKHUN

5 Beğeni