Gelibolu Triatlonu Hakkında Merak Ettiklerimizi Başkan Bayram Yalçınkaya ve Mert Onaran Cevapladı

Geçtiğimiz haftasonu federasyonumuzun “Gelibolu Triatlonu için İlk Adım” başlıklı tanıtım yazısını gördüğümde ilk dikkatimi çeken konu yarışma mesafelerinin orta mesafe yarışı mesafelerinden oldukça farklı olmasıydı.

Bir hafta önce standart duatlon denilmesine rağmen mesafelerin %20 kadar fazla çıkan İzmir Duatlonu’ ndan sonra Gelibolu Triatlonu yarışma mesafelerinin de World Triathlon tablosunun standartize ettiğinden çok farklı mesafeler olduğunu görünce klavyenin başına geçip Gelibolu Triatlonu Daha Başlamadan Hatalı Mesafe Ölçümü Sorunsalı başlığı altında düşüncelerimi dile getirmiştim.

Bu yazıyı yayınladıktan sonra ilk önce TTF Teknik Kurulu üyesi Sevgili Mert Onaran ardından da Sayın Bayram Yalçınkaya ile görüştük. Konuya dair yapmış olduğum eleştirilere her ikisi de çok net açıklamalarda bulundular. Triatlon kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına yapmış oldukları açıklamaları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Mert Onaran’ ın Açıklaması

"Alpay Abi, bu yıl ilk kez Gelibolu Triatlonu’ nu yeni açılacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü’ nden geçireceğiz. Amacımız tıpkı İstanbul’ da olduğu gibi iki kıtayı yarışın içine dahil ederek yarışmacılara görsel bir şölen sunan keyifli bir parkur çıkartmak. Bu organizasyonun içine Gelibolu’ nun tarihini de içine katmak istediğimizden bisiklette köprü dönüşünde sonra Conk Bayırı çıkılacak ve sporcular parkurda anıtlar ve şehitlikler kısmından geçmiş olacaklar. Tarihi alanı yarışın bisiklet parkurunun içine almak orta mesafe standartının bir tık üstünde oldu. Bu yüzden bisiklet parkuru105km tutuyor.

Screenshot_20220304-133302
(Yüzme parkuru)

Yarışın hem iki kıtada yapılıyor olması hem de tarihi dokusu ön plana çıkarıp hem de önümüzdeki yıl için tanıtımını yaparak birçok yabancı sporcuyu ülkemize çekmeyi hedefliyoruz. Bisiklet mesafesi biraz uzadığından yüzme ve koşuyu da benzer oranda uzatarak adil bir yarış mesafesi çıkartmaya özen gösterdik.

Senin de geçtiğimiz günlerde yazdığın gibi World Triathlon’ da mesafeler için belirlenmiş rakamlar var. Bu yarış için belirlediğimiz 105km bisiklet uzun mesafe triatlon klasmanına girdiğinden yarışı uzun mesafe triatlon olarak lanse ettik. Hedefimiz ülkemize uluslararası ve keyifli organizasyonlar kazandırmak. Kısacası bu parkur World Triathlon kurallarına uygun mesafelerde.

Gelibolu için son düzenlemeler ve gerekli izinlerin alınması sonrası her şey netleştikten sonra parkurdan “Relive” görüntüsü ile parkurun yükselti grafiği de yayınlanacak. Gelibolu da 2022de bitecek olan 3 tane tünel var bu yıl orada trafik kontrollü geçişle düzenlenmeye çalışılacak perşembe günü koordinasyon toplantısı yapıldı. Trafik genel müdürlüğünden onay gelince parkuru da netleştireceğiz. Böylece herkesin aklınızdaki soru işaretleri ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum.

Öte yandan bu parkur zaten PB (Personel Best) parkuru değil ama bisiklet geçen yıllarda daha hızlı olacaktır. Parkurda sporcuları zorlayacak yer Conk Bayırı ve köprüye tırmanış geri kalan hızlı geçecek. Federasyonunun düzenlediği Gelibolu Triatlonu’ na biz MW Challenge ekibi olarak destek oluyoruz.

(Bisiklet+koşu parkuru)

İzmir Duatlonu’ nda maalesef yanlış mesafe ölçümünden kaynaklı tedirginliğini anlıyorum ve hak veriyorum. İnsan ister istemez yoğurdu üfleyerek yiyor böyle bir durumda. Seneye bu yarış çok daha keyifli olacak."

Bayram Yalçınkaya’ nın Açıklaması

"Alpay hocam Gelibolu ile ilgili yorumunuzu okudum, bazı konularda sizi aydınlatmak istedim.

İlki, Gelibolu yarışını bu sene M&W Challenge ekibi yapıyor. Bir diğeri de, evet parkur mesafeleri uzun. Çünkü bisiklet parkuru hem köprü geçişli olsun, hem de Tarihi Alan Başkanlığı’ nın himayesindeki anıtlar bölgesinden geçsin istiyoruz. O nedenle parkur uzun oldu, bu keyfi bir düzenleme değil. Tabi ki bisiklet parkuru uzun olunca, mecburen arkadaşlara orantısal olarak diğer parkur etaplarını da düzenlemelerini söyledim. Yalnız sizin yazınızda parkur mesafesi oranların aynı olmadığını fark ettim. Bu oranlar bisiklete göre düzletilebilir.

Bir hatırlatma daha yapmak istiyorum. Biz zaten bu yarışı orta mesafe olarak duyurmadık. Bilhassa uzun mesafe diye duyurduk, sizin de yorumunuzda koyduğunuz tabloda zaten bu mesafeler uygun. Kısacası 70.3 diye bir tanıtımız olmadı.

Diğer yandan İzmir’ deki standart duatlon yarışı mesafelerinde hiç arzu etmediğimiz bir durum oldu. Bildiğiniz gibi İzmir’ de iki sıkıntılı konu vardı. Biz parkuru 4 tur üstünden uzun planladık. Maalesef yerel yönetim bu parkuru son anda değiştirdi ve kısalttı. Bu yüzden de draft sorunu ortaya çıktı. Mesafe ölçümü ise gerçekten büyük bir hata ve bunun bir daha olmaması için gerekli önlemleri aldık.

Bundan sonra üç farklı ekip ölçümleri yapacak. Onur Şentürk’ de bunu kabul ediyor, uyarıları hiç dikkate almamışlar maalesef. Bu yüzden bu sene yeni bir sisteme geçiyoruz. Dursunbey Kros Duatlonu’ nda itibaren uygulamaya başlayacağız. Artık yeni bir kurul kurduk. Bu sistemde bir federasyon gözlemcisi (aslında uluslararası TD) olacak. Bu görevli arkadaş ayrıca tüm süreci ve sürecin akışını takip edip gerekli birimleri gerektiğinde uyaracak.

Şu anda en çok tartıştığımız bir diğer konu da İstanbul Triatlonu. Valilik parkuru degiştirmemize izin verirse uzatmaya çalışacağız. Yoksa darftı serbest bırakma düşüncemiz var.

Ayrıca şimdiden açıklamakta bir sakınca görmüyorum gelecek yıl hem Gelibolu, hem de İstanbul yarışları için süprizlerimiz olacak. Süprizimizi belki bu sene İstanbul’ a yetiştirebiliriz. Her iki organizasyona önümüzdeki sene 1000 kadar sporcunun katılımını hedefliyoruz.”

Kayıtlar Ne Zaman Açılacak

Mert Onaran’ a önceki yazıma atfen yaptığı açıklamaların ardından Gelibolu Triatlonu kayıtların ne zaman açılacağını sordum. Resmi yetkili birimlerden gelecek onay cevabını beklediklerini söyledi. Aslında Gelibolu Triatlonu resmi sitesi her şeyiyle hazır durumda. Program, kayıt ücretleri, parkur haritaları, kategoriler, konaklama bilgileri, kurallar vb. her türlü bilgiye ulaşmak mümkün. Sadece kayıt butonu aktif değil. Merak edenler için hemen yazalım. 21-22 Mayıs tarihinde koşulacak yarışın son kayıt günü 1 Mayıs olarak belirlenmiş. Geç kayıt alınmayacak. Kayıt ücretleri de aşağıdaki gibi ve oldukça makul görünüyor.

Standart Mesafe Duatlon kayıt ücreti 250 TL

Standart Mesafe Duatlon Bayrak kayıt ücreti 400 TL

Uzun Mesafe Triatlon kayıt ücreti 600 TL

Uzun Mesafe Triatlon Bayrak kayıt ücreti 1200 TL

Daha fazla bilgi için Gelibolu Triatlonu resmi sitesi linkine tıklayın lütfen.

https://www.gelibolutriatlonu.com/

Herkese başarılar diliyorum.

Hazırlayan Alpay AKHUN

4 Beğeni