Hangi ayakkabıyı almalıyım?

Triatlonda m3 kategorisindeyim 800tl lik bir bütçem var fakat koşu ayakkabısı olarak ne alayım karar veremedim. Aklımda birkaç model var veya başka model önerirmisiniz?

2 Beğeni

Ahmet, oldukça zor bir soru sormuşsun, elbette bunun için ayırdığımız bütçe çok önemli ama diğer yandan piyasada sporcular için hem oldukça geniş bir koşu ayakkabı scalası mevcut hem de hangi amaçla kullanılacağı da ayrı bir konu.

Örnek olarak, ilk soru antrenman mı, yarış amaçlı mı kullanılacak?

Eğer antrenman içinse ne tür zeminde, haftalık olarak hangi sıklıkta ve ne kadar mesafede kullanılacağı gibi sorular karşımıza çıkıyor.

Biraz toparlarsak eğer yarış için kullanılacaksa yukarıdaki gibi turuncu renkli Adidas Adi Zero RC 2 tipi minimalist, hafif koşu ayakkabıları tercih edilebilir.

Diğer yandan sert zeminde uzun mesafe antrenmanı yapılacaksa kuşon desteği fazla olan jel, köpük veya epa (bazen jel ve epa, bazen köpük ve epa desteği vb karışımı olabiliyor.) tabanlı destekli modeller tercih edilebilir.

Yukarıdaki Nike zoom modeli bu yüzden Adidas RC 2 den çok farklı bir yapıya sahip. Nike, sert zeminde, daha çok mesafe koşmak için yapılmış bir model.

Ben şahsen antrenman için Adidas’ ın köpük tabanlı boost modellerini tercih ederken Adi Zero RC gibi minimalist modelleri yarış için kullanıyorum.

2 Beğeni

Bu siteden ayakkabıların yapılarını ve dünya genelinde aldığı yorumları inceleyip karşılaştırabilirsiniz. @alpaya Bey in de belirttiği gibi amaç belirleyip ona göre seçim yapmak önemli. Bunlar göz önüne alındığında aklınaza gelen/gelmeyen bir çok özellik seçimi yaparak ve yorumları göz önüne alarak uygun seçimi yapabilirsiniz.

https://runrepeat.com/

2 Beğeni