İlk yazının ve sezonun ilk yarışının günahı olmaz :)

Henüz her bir branşıyla tek tek başa çıkamadığım kompleks bir yarış olan triatlonda defalarca yer aldığıma hala inanamıyorum.

2019 yılının baharında, çok sevdiğim Alpay Akhun bu fikri kafama soktuğunda henüz yüzmeyi bile bilmiyordum, son koşum ise 900 metre sürebilmişti. Onunla çalışmaya başladığımızda, ilk öğrendiğim, ne olursa olsun yarış bırakmamak oldu. Yavaş olabilirdim, tereddütlü olabilirdim, belki cut off’a girecektim, ama yarışı bırakmayacaktım.

Bu şekilde, onun uygun gördüğü çalışma programıyla, 2019 yılında birçok yarışa girdim ve hepsini bitirdim. Menfur 2020 yılını pasif bir şekilde geçirdikten sonra, bu yıl başında antrenmanlara yeniden başladık. Aslında bu sezonu sprint mesafe ile açmak istiyorum ama takvim değişikliği yüzünden sürpriz bir olimpik mesafe koşmak zorunda kaldım.

Ama bir Alpay’la çalışıyorsanız acı çekmek serbest, ağlamak yasaktır… Sessiz bir kabullenmeyle birkaçı hariç antrenmanlarımı yaptım. 4 Nisan günü Mersin Yenişehir’de sezonun ilk triatlon yarışını koştum.

Yarış gününün rüzgarlı olması, özellikle denizde dalgalarla ve nispi bir akıntıyla başa çıkmamı zorlaştırdı. Beklemediğim kadar kötü bir sürede yüzmeden çıkıp, bisiklette 40km’ yi deli rüzgara karşı draftsız 28.5km/s ortalama ile tamamladım. Koşu kaçınılmaz olarak benim için en zor kısım oldu, her zamanki gibi gücüm tükenmişti. Zorlukla ama bir kez daha pes etmeden varış noktasına ulaştım.

Maksimum hedefimi 3.20 olarak belirlemiştik, tam bu sürede bitirdim. Yaş grubumda fazla katılımcı yoktu, 1 kişi katılmayıp diğeri de bitiremeyince, ben de bir şekilde 2. olmuş bulundum.

Kendime eleştri ve tavsiyelerim şöyle olabilir:

Antrenman atlama Dilek!! Kaçırdığımız her antrenmanın sonuca etkisi olduğuna her seferinde daha çok inanıyorum. Bir şekilde programa sadık kalmayı becermeliyim…

Yeni ayakkabılarla koşma Dilek!! Henüz 1 kez giydiğim ayakkabılarım çorapsız giyilecek kadar ayağıma alışmamış olduğundan, son etapta hem yorgunluk hem de ayaklarımı birçok yerden kanatıp parçalayan ayakkabılarımın yarattığı sorunla uğraştım…

Kilo ver Dilek!! Fazla kilolarımız özellikle koşu etabında bizi yediğimiz her lokmaya pişman ediyor. İdeal kilomuzda olmamız şart…

Sonuç olarak zihinsel eşiği aştığımı ancak fiziksel olarak daha çok antrenman yapmam gerektiğini açık olarak görebiliyorum. Daha çok antrenman daha çok enerji ve zaman yaratmak demek. Bu ikisini bulmak da birçok başarılı sporcunun yaptığı gibi fedakarlık gerektiriyor. Ben de kendime bu sözü vermiş bulunuyorum.

Yarış öncesi, esnası ve sonrasında “hep destek tam destek” demekten vazgeçmeyen hocam Alpay Akhun’a minnettarım.

3 Beğeni

May the force be with you forever :muscle::muscle::muscle:

Çok değerli bir hoca ile çalışıyor olmanız, muhtemelen önümüzdeki senelerde kürsüden hiç inmeyeceğiniz anlamına geliyor zaten :slight_smile: Değerli yarış raporunuz, hepimize önemli mesajlar içeriyor. Tebrikler. :clap: :clap: :clap:

2 Beğeni

Teşekkürler Önder. 2 şey anladım ben bu işlerden. İlki, hocanın her dediğini yapmak gerekiyor. Ben bazısını YAPMIYORUM, bazılarını da YAPAMIYORUM. Ve daha çok ve daha çoookkk çalışmak gerek, bu da anladığım diğer şey… Sevgiler.

1 Beğeni