İstanbul Yarı Maratonu 2021 - istanbul half marathon

Ertelenecek mi ertelenmeyecek mi derken 4 Nisan 2021 Pazar günü, geniş bir katılımla gerçekleşen İstanbul Yarı Maratonuna dair görüşlerimi paylaşmak istedim.

Bir yarış raporu yazmak içimden gelmedi en kötü süremi koştuğum için :smile: Son 4 aydır yediğim hurmaların neticesi olarak, “bitirdim mi bitirdim!” özeti ile tarif edebileceğim bir yarış sonucuna sebep oldular. Olsun. Bir dahaki yarışlara artık diyerek, yarışın hakkını vermiş olanlarınızın yarış raporlarını okumayı dört gözle bekliyorum.

Yorumlarıma gelince;

Öncelikle negatif yorumlarım:

• inatla tek lokasyondan (fatih spor kompleksi) kit dağıtımı. Randevu sistemine rağmen yığılmalar. (perşembe 10-12 randevum vardı ve o sıra, o kalabalık sanırım öğle yemeği gibi bir uygulamadan dolayı imiş) İstanbul’da yaşayanlar için dahi bu lokasyon saçmalığı kabul edilemez. İstanbul dev gibi, ülke gibi bir şehir. Bu bir köy koşusu değil.
  • anladığım kadarıyla, günlerdir bizi sms manyağı yapan spor a.ş., şehir dışından gelecek sporcuları mağdur etti ve valilik gibi bir kurumdan alınması gereken bir yazı bombasını son dakikada patlattı. Buna isyan edenlere de sosyal medyada “web sitemize yazdık ya” diye bir cevap vererek tüy dikti.
  • çok kötü bir naylon anı t-shirtü. Ana sponsora bırakılması, ayrı bir sponsor bulunamaması (adidas veya nike’a alışmışken yıllardır) sonucu olarak 3-5 liralık yer bezi sahibi olduk. Eski tshirtleri severek kullanmaya devam.
  • Sorunlar karşısında otomatik (canned) mesajlarla yapılan bir garip sosyal medya yönetimi. Yarış alanının tanıtım kağıdında, eşya çadırlarının açılış saati olarak girildiğini, ancak alana gittiğimizde öğrendiğimiz saati kapanış saatiymiş gibi yoruma açık bırakmaları sonucu, binlerce insan yağmur altında alandaki yapıların sağına soluna sığındılar. Birileri öyle istedi diye insanları hasta edecek anlamsız bir tavır.
  • Covid önlemlerinde ciddi bir gevşeme. Sırası gelen kapıyı bir anda açmak gerekirken, sporcular yanaşsın diyerek yığılma yaptırmak, bunlardan gözüme çarpan en sinir bozucu olandı. Geçen yarıştaki gibi sosyal mesafeye dair anonslar yapan gönüllü neredeyse yoktu.

Pozitif Yorumlarım:

• gayet ağır ve başarılı bir madalya (21k madalyasını gördüm 10k’yı bilmiyorum)
  • nihayet patencilerin önden gönderilmesi. bir koşu etkinliğinde pateni anlayamasam da bu sporu yapanlara saygı duyuyorum ve onlar için böylesine güçlü bir organizasyonda fırsat yaratılmasını taktir ediyorum. Tek dikkat edilmesi gereken işte bu idi: önden göndermek.
  • 5 km’den itibaren 2.5 km’de bir konumlandırılmış ve pandemiye uygun ve dikkatli su istasyonları
  • Müziklerin arkasında Red Bull mu vardı bilmiyorum ama gerçekten çok “gaz” parçalarla desteklendik
  • Parkur çok güzeldi. Koşu anında galata köprüsüne tırmanıp, geçer geçmez geri dönmek biraz sinir etse de, örneği zor bulunacak bir deneyimdi. Elitlerin küfrettiğine eminim yine de :slight_smile: (muhtemelen dünya rekoru bir kaç saniye daha iyi olabilirdi bu garip eklenti olmasa)
  • Finish koridoru (muhteşem gönüllü desteği) , sonrasındaki eşya teslimi, madalya yiyecek içecek çantası gayet başarılı.
  • Photier aracılığı ile fotoğraflarımıza ulaşmaya alışıyoruz. Her etkinlikte bekleyeceğiz bu gidişle (aplikasyon aşırı yüklenmeye ilk saatlerde dayanamadı ama olsun)
  • Koşu biter bitmez sonucun SMS olarak gelmesi.

Bu yarı maraton, bu parkurla ve bu imkanlarla dünya markası yapılacak bir yarı maratondur. Diliyorum en iyi 8’den en iyi 3’e yükseliriz kısa sürede.

5 Beğeni

Bir yarışmacı olarak oldukça önemli konulara parmak basmışsın. Umarım organizatörler veya yakın çevresi okuyordur.

2 Beğeni