Koşu Drilli Nedir, Ne İşe Yarar?

Isınma, soğuma ve esnemenin yanı sıra ihmal edilen oldukça önemli bir konu daha vardır ki çoğu zaman onun esamesi bile okunmaz. İşte biz ona teknik çalışma ya da diğer adıyla koşu drilleri diyoruz.


Birçok koşucunun ihmal ettiği şeylerin başında ısınma, soğuma, esneme ve drill rutinleri gelir. Genellikle o gün daha uzun ve hızlı bir koşu antrenmanına odaklanmış olan sporcular, bunları adeta zaman kaybı gibi görme eğilimindedirler ama bu, pek de doğru bir bakış açısı değildir.

Ben yukarıda saydığım ısınma, soğuma ve esneme üçlüsünü Alexandre Dumas’ ın tanınmış eseri Üç Silahşörler’ deki Athos, Porthos ve Aramis’ e benzetirim, koşu drillerini de D’ artagnan’ a.

Nasıl üçü bir araya gelmeden Üç Silahşör olamıyorlarsa gurubun en genç üyesi Dartagnan’ sız da tam olarak güçlü ve bir bütün olamazlar.

Koşu Drilleri Ne İşe Yarar?

Teknik çalışmalar kısaca driller, koşu için doğru hareket modellerinin kas hafızasına yerleştirmesine yardımcı olan aktif çalışmalardır. Drill çalışmaları, sporcunun doğru ve kadanslı adımlamasına yardımcı olur, koşu formunu düzeltir ve verimliliğini arttırır.

Bir sporcunun hızlı koşabilmesi için kas, bağ dokusu ve eklemlerin güçlü olması gerekir. Koşu drilleri, özellikle bu saydığımız yapıların güçlenmesine yardımcı olur.

Driller aynı zamanda beyin ve bacaklar arasındaki iletişimi de güçlendirir, koordinasyon yetisi geliştirir, çeviklik ve denge duygusunu arttırır.

Koşu drilleriyle neuromuscular sisteme (Kas sinir sistemi) öğretilen hareketler zamanla otomatikleşmeye başlar, atletin daha hızlı ve güçlü bir koşu formuna sahip olmasına yardımcı olur.

Temel koşu drilleri arasında; yüksek diz çekme, yüksek diz çekerek sıçrama, kalçaya tekme, yanal koşu, yanal çapraz adımla koşu, düz bacakla koşu, topuk adımlaması gibi çalışmalar sayılabilir.

Koşu Drilleri Nerde, Nasıl ve Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Drillerin, tartan, toprak ya da çim gibi yumuşak zeminde yapılmasında fayda vardır. Koşu egzersizleri sadece ısınmanın ardından yapılmaz, antrenmanınızın ortasında ya da sonunda da yapılabilir. Her hareket 15-25 m’ lik mesafede en fazla üç-dört tekrar şeklinde yapılabilir.

Haftalık koşu programınızın içine en az bir veya iki koşu egzersizi çalışması yerleştirmeniz doğru koşu formu ve koşu ekonomisi için oldukça yararlı olacaktır. Bu egzersizleri bilhassa antrenman programınızdaki düşük nabızlı koşu günlerinize ilave etmenizde yarar var.

Öte yandan driller, sadece antrenmanlarda kullanılmaz. Sporcular, drilleri yarışlardan önce aktif ısınmalarının bir parçası olarak da kullanabilirler.

Doğru koşu formuzu geliştirip hızlanmak için mutlaka antrenörünüzün size göstereceği teknik çalışmaları yapmayı ihmal etmeyin.

Bol drilli günler dilerim.

Hazırlayan:Alpay Akhun

1 Beğeni