Saat tavsiyesi verebilir misiniz?

Merhaba dostlar.

8 yıldır bisiklet, 3 yıldır koşu ile ilgileniyorum ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Buna, birlikte bisiklet ve koşu antremanı yaptığım arkadaşlarımın etkisiyle yüzmeyi de dahil ederek Triatlon yapma arzusu içindeyim.

Kullandığım Garmin Vivoactive HR saatim denizde yüzme esnasında su geçirmesi sonucu arızalandı. :frowning_face:

Yeni saat için tavsiyeleriniz neler olur?

Bir cihaz aldığımda mümkün mertebe uzun süre kullanabileceğim bir şey olmasını isterim ama bu modeller Triatlona yeni başlamak isteyen biri için fazla mı olur acaba diye düşünmeden de edemiyorum. :thinking:

Aklımdaki modeller;
Garmin Forerunner 745
Garmin Forerunner 935
Garmin Forerunner 945
https://versus.com/tr/garmin-forerunner-745-vs-garmin-forerunner-935-vs-garmin-forerunner-945
Bunların dışında da olabilecek tavsiyelerinize de açığım.

Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

3 saat de Triatlon için uygun ve başarılı multisport saatler. 7xx serisine göre 9xx’in daha iyi olduğunu okuduğumu hatırlıyorum fakat benim tavsiyem (eğer sıfır bir saat düşünmüyorsanız) temiz kullanılmış bir Garmin 920XT olurdu. Sanırım 6 yılı doldurdum ve hala çok iyi çalışıyor ve tüm ihtiyacımı fazlasıyla görüyor. Bütçeyi bu saatler yerine, 920XT ve bisiklet için de bir Edge (520 - 820 olabilir) şeklinde de değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

1 Beğeni

Tavsiye için teşekkürler. Ama tercihimi sıfır yada garantisi devam eden az kullanılmış bir cihazdan yana kullanmayı tercih edeceğim. Bisiklet için hali hazırda Wahoo Elemnt Bold kullanıyorum ve yeni bisiklet bilgisayarı almayı düşünen herkese tavsiye ederim.

Ben de baştan beri. Garmin kullanıyorum, Fenix 2-3 ve 5 gayet memnunum. Öte yandan benzer özelliklerde Polar ve Suunto modelleri mevcut. Elbette son yıllarda fiyatları iyice uçmuş vaziyette.

Geçtiğimiz günlerde bizim takımdaki gençlerden transation geçişlerini bile algılayan sportif teknolojik özellikleri çok yüksek Honor Magic Watch 2 yi duydum. Fiyatı çok iyi. Trendyolda 1250 TL civarında. Ürünü incelemek isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

1 Beğeni

Honor Huawei’nin alt markasıydı ve yanılmıyorsam sattı. Ben de Garminciyim ama eşime Huawei GT2 almıştım. Ekranı, şarj süresi inanılmaz ama Huawei sağolsun etkinlik verilerini dışarıya export edemiyorsunuz. Strava ya da benzeri platformlara veri gönderemiyorsunuz. Sadece kendi uygulamasında kullanılabiliyor. Bu da günümüz sporcularının hiç mi hiç işine gelmiyor. Saatler genel olarak çok çok güzel olmasına rağmen, 1,2 kez kullanımında sanki Garmin kadar sensörlerin hassas olmadığını hissettim. Honor da Huawei’ye benziyor olabilir. İncelemek lazım.

2 Beğeni

Yukarıda Garminciyim dedim ama Garmin de tam dayaklık. Nasıl olsa pazar lideriyim diye geri dönüşlere vs hiç önem vermiyor. Geliştirmeler tutarsız. Model desteğini çok erken kesebiliyor. Yazılımsal ciddi eksikleri var. Arayüzler yeteri kadar kullanıcı dostu değil.

Mesela Edge 130 tam 1 senedir sürekli yeni update var diyerek güncelleme indirmeye çalışıyor ama aslında aynı yazılım ve sürekli yine indiriyor. Garmin ise 1 seneyi aşkın süredir bu basit durumu düzeltmiyor.

2 katına sattığı tüm sensörlere neredeyse sahip 645e güncelleme yapmıyor ama yeni özellikleri daha alt seri başlangıç modellerine koyuyor. Genel bir tutarsızlık var.

Maddi olarak bir engel yok ise ve saati %100 spor amaçlı kullanacaksam 945 sanırım tercihim olurdu ama sürekli takarım bir akıllı saat gibi kullamak isterim dersem Fenix’e kayardım. x45 serisinin son çıkan modeli 745 ise oldukça mantıklı bir seçim olabilir 945’e daha fazla vermek istemeyenler için. Üst serinin en altındaki 645 modelinde ise maalesef triatlon seçeneği mevcut değil. (açık deniz yüzmek ve triatlon desteği yok)

3 Beğeni

Doğrusu, antreman ve etkinlik takibi için kullanmayı düşündüğümden bu amaç için üreten markalar dışında (Huawei, Honor, Xiaomi gibi üreticileri) düşünmüyorum. Her ne kadar akıllı saat üreticilerinin piyasaya sürdüğü modeller çok ilgi çekici olsa da mutlaka amacından sapıyor gibi hissettiriyor. Sportif amaç için üretim yapan markalar (Garmin, Polar, Suunto, Wahoo vb.) bana daha yakın açıkcası. 945, 745, ve 935 arasında gidip geliyorum hala. Yazılım konusunda daha uzun süre destek alabilmek için güncel modelleri tercih etmek daha iyi gibi geliyor ama eski modellerin fiyatları daha makul. Son kararım için sanırım bir süre daha bekleyeceğim.
Bilgiler için teşekkür ederim.

1 Beğeni