Tokyo 2020 Triatlon Mixed Relay

Ülkemizde ilk kez 2018 yılında Kuşadası’ nda koşulan ve bizzat yarışmış olduğum “Karışık Bayrak” yarışları geçtiğimiz günlerde Tokyo’ 2020’ de koşuldu.

Ülkemiz medyasında pek yer almayan ama yabancı basında sıklıkla söz konusu olan Mixed Relay yarışları hakkında 2018’ yılında triatlondunyasi.com adlı sitede bir bilgilendirme yazısı yazmıştım. Maalesef site kapandığı için link veremiyorum ama yazının orijinalini aşağıda bulabilirsiniz.

Yazının sonunda Tokyo 2020 Mixed Relay yarışı özetlerinin video linki mevcuttur.

Türkiye’ de Bir İlk, Kuşadası Triatlonu 4 x Karışık Bayrak Yarışı ve Bilmeniz Gerekenler

Bu yıl 11. kez gerçekleşecek olan Kuşadası Triatlonu, traitlon severlerin karşısına sprint mesafe yarışların haricinde farklı bir yarış formatı ile çıkmaya hazırlanıyor. Yarışma için yapılan hazırlıklar tüm hızıyla sürerken bu yazımda sizi yeni ve heyecanlı bir yarışma formatı hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

4 x Karışık Bayrak Yarışı (Mixed Relay) Nedir?

4 x Karışık bayrak yarışı, 2 erkek, 2 kadından oluşan 4 kişilik takımların, 1 saat ila 90 dakika arasında süren oldukça ve yüksek performansla mücadele ettiği bir yarış formatıdır. Uluslar arası Triatlon Birliği ITU’ nun multisport traitlon branşı olan karışık bayrak yarışı, kadın ve erkek sporcuların 300m yüzme+7.5km bisiklet+1.5km’ lik parkuru bir tur döndükten sonra takım arkadaşına dokunarak sürdürdüğü bir bayrak yarışıdır.

Süper sprint mesafe olması nedeniyle zone 5’ de mücadele edilen oldukça heyecanı yüksek ve görsel açıdan da daha keyifli bir yarış biçimi olan 4 x karışık bayrak yarışları son yıllarda ITU’ nün öne çıkardığı multisport triatlon yarışı sınıfında yer almakta.

Yalnız burada karıştırılmaması gereken çok önemli bir konu var. Karışık bayrak yarışı ve karışık takım yarışı çok farklı yarışma tipleridir. Ülkemizde geçtiğimiz yıllarda düzenlenen gerek Ironman gerekse traitlon yarışlarında takım yarışmaları yapıldı fakat 4 x karışık bayrak yarışı hiç yapılmadığına dikkat çekmek isterim. Takım yarışlarında 3 veya 2 ayrı sporcu farklı branşlarda yarışır. Örnek olarak, birisi yüzerken, diğeri bisiklete biner ve sonuncu atlet de koşarak yarışı tamamlar. Karışık bayrak yarışında ise her sporcu, tüm triatlon disiplinlerini süper sprint mesafede koşar.

Nasıl Oynanır?

ITU’ nün 4 x karışık bayrak yarışlarında uyguladığı kurallara göre kadınlara öncelik (Ladies first) nedeniyle her takımın en hızlı kadın triatleti ilk sırada start aldığı yarışlarda ardından ikinci sıradaki erkek sonra üçüncü sırada kadın ve en son sırada bir erkek sporcunun start alması ile yarışlar tamamlanıyor.

Elbette bir triatlon yarışında geçerli olan tüm yarışma kuralları uygulanmasının yanı sıra kural olarak dikkat edilmesi gereken en önemli konu yarışın bir bayrak yarışı olması nedeniyle bir sporcunun değişim alanındaki diğer sporcu arkadaşına nizami olarak dokunmasıdır. Değişim alanı içinde yapılan bu dokunma elden ele olmasının yanı sıra sporcu eli ile diğer arkadaşının omuz vb. vücut bölümüne dokunması geçerli sayılmakta.

Burada dikkate edilmesi gereken en önemli konu iki sporcunun birbirine dokunmaksızın start alması durumudur. Bu durum kasıtlı bir şekilde gerçekleşmişse hatalı çıkış (Fodepar) kabul ediliyor ve diskalifiye ile sonuçlanıyor. Eğer kasıt olmaksızın dokunmadan start alınırsa, örnek olarak; arkadaşına dokunmak isteyen sporcu istem dışı bir an tökezler ve temas gerçekleşmezse bu durum ve benzeri kasıtsız kural ihlalleri, sporcuya 10 saniye zaman cezası şeklinde uygulanıyor.

Her takımın sporcusu yarışacakları sırayı gösteren A,B,C ve D harfleri ile sıralaması belirlenir ve bu sıraya göre start alırlar. A sırasındaki triatlet çip ve boneli olarak yarışa başlar. İkinci sırada start alacak olan B yarışmacısına, A start aldıktan sonra hakemler tarafında çip ve bonesi verilir. Çip ve bone teslimi C ve D için de aynı şekilde gerçekleşir. Buradaki amaç yarışma komisyonuna verilen start sıralama listesinin karışmamasına engel olmaktır.

Tarihçesi

ITU resmi web sayfasında yazılan bilgiye göre ilk resmi karışık bayrak yarışı 2009 yılında Des Moines, Iowa’ da koşulmuş ve ilk yarışın şampiyonu İsveç takımı olmuş. Yine aynı sayfada verilen bilgiye göre 2013 yılında Hamburg, Almanya’ da başlayan Dünya Şampiyonası serisi bu yıl 6. kez koşulacak.

Fakat ITU’ nun sayfasında önemli bir bilginin atlandığını gördüm. 21 Haziran 2013’ de Hamburg’ da koşulan ilk Dünya Şampiyonası yarışından bir hafta önce 16 Haziran 2013’ de Alanya ETU Avrupa Kupası yarışlarında ilk kez karışık bayrak yarışları yapıldığı bilgisi eksik kalmış.

Karışık bayrak yarışları günümüzde ITU’ nün önem verdiği yarışma formatları arasında geliyor. Gerek WTS, Dünya Triatlon Serisi, gerek Avrupa Kupası, gerek U23 gerekse yıldızlar seri ve kategorilerinde Dünyanın çeşitli yerlerinde çok çeşitli yarışlar organize edilmekte. Aşağıdaki listede bu yılki yarışma isim ve çeşitlerini görebilirsiniz. Nitekim geçtiğimiz ay 7 Temmuz’ da Banyoles’ e giden genç millilerimiz (Sarah Alara Işkın, Görkem Sıla Korkmaz, Kıvanç Şahinkaya, Muzaffer Gür) karışık bayrak yarışlarında Buenos Aires Gençlik Olimpiyatları için olimpiyat puanı elde etmeye çalıştılar.

Neden Karışık Bayrak Yarışı

Tüm triatlon severler, sprint, standart, orta ve uzun mesafe triatlon yarışlarını elbette izlemeyi severler. Fakat mesafe açısından uzayan yarışlar süre açısından da uzamakta ve görsel olarak izlenmesi güçleşmektedir. Daha kısa ve içinde birden çok sporcunun çekişmesinin olduğu bayrak yarışlarının görsel olarak çok daha etkileyici ve takip edilebilir olması ITU’ nün bu konuya önem vermesinin nedenlerinden biri.

Yanı sıra orta ve uzun mesafe yarışları Dünya Triatlon Şirketi WTC’ nin bir uzantısı olan Ironman markası altında koşulmakta ve WTC’ buradaki pastayı büyük oranda parsellemiş bulunmakta. Bu sebeptendir ki ITU’ nün kendi markasını öne çıkarmak için daha görsel bir marka yarışı yaratmak istemiş olması da bir diğer neden olarak sayılabilir.

Karışık Bayrak Yarışının Olimpiyatlarda Yer Alması ve Olimpiyat Kotasına Etkisi

Geçtiğimiz 2017 yılı Haziran ayında Uluslararası Olimpiyat Komitesi IOC’ nin aldığı bir kararla, triatlon 4 x karışık bayrak yarışları 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları’ nda yer alacağı duyuruldu. 2000 yılında beri olimpiyat oyunlarında yer alan triatlon yarışları artık bundan böyle olimpiyatlarda her iki formatıyla yer almaya devam edecek.

Bu bilgiden daha da önemlisi ise ITU’ nün olimpiyatlarda yarışacak olan sporcuların bir kısmını karışık bayrak yarışı takımlarına kota vermesi. ITU aldığı bir kararla bu yeni formatın triatlon dünyası tarafından önemsenmesi için olimpiyata gidecek olan 55 sporcunun 22’ sinin karışık bayrak yarışları takımlarında belirliyor. Bu da elit triatletler için olimpiyat puanı toplamak ve Dünya sıralamasına girmek adına farklı bir şans olduğu çok açık. Gelecekte bu durumun öneminin farkına varan ülkeler, olimpiyat kotası şansını arttırmak için karışık bayrak yarışlarına daha çok rağbet ederek çok popüler olmasına neden olacaklar.

Kuşadası Triatlon Yarışında Nasıl Takım Oluşturabiliriz?

Bu yıl ülkemizde ilk kez Kuşadası Triatlonu yarışı sonrasında koşulacak olan karışık bayrak yarışları puansız olacak. Bu yıl eğlence amaçlı başlatılan bu yarışlar gelecek yıl ise puanlı yarış serisine dönüşeceği Başkan Bayram Yalçınkaya’ tarafından geçtiğimiz günlerde kamuoyu bilgisine sunulmuştu. Bu çerçevede yarış Organizasyonu As Başkanı Serkan Şimşek’ den aldığım bilgiye göre; Kuşadası yarışına kaydını yaptıran sporcular yarış öncesinde haftasonunda bir araya geldikleri zaman kendi aralarında organize olup Kuşadası’ da takım kaydı yapabilecekler. Konuyla ilgili yarışma kuralları bu yazı yayına hazırlanırken kesinleşmiş olup Türkiye Triatlon Federasyonu’ nun resmi web sayfasında yayınladı. İlgilenenlerin göz atmalarını tavsiye ederim.

Fotoğraflar: triathlon.org

Kaynakça: triathlon.org

Kaynak kişi: Alp IŞKIN

Hazırlayan: Alpay AKHUN

1 Beğeni