Triatlona Başlamak

Merhaba,

Triatlon forum’a yeni kaydoldum. Birkaç sorum olacak eğer cevap verirseniz mutluluk duyarım.

Öncelikle kendimi denemek ortamı görmek tanımak amacıyla Mersindeki Yenişehir Triatlonuna katılmak istiyorum ama kategorim konusunda şüphede kaldım. Şuan 21 yaşındayım Elit kategorisinde mi yoksa yaş gruplarında mı yarışmalıyım ve bunlar arasındaki farklar neler?

İkinci olarak forma konusu hızlı tedarik ve mali yönden kolaylık olacak şu formayı buldum bunu kullanmamda bir sakınca olur mu ? (https://www.decathlon.com.tr/-triatlon-trisuit-id_8577516.html)

Son olarak lisans başvuru formunu bulamadım elimde 2019 tarihli bir belge var ama sanırım bu kabul edilmez. Başvuru formuna nereden ulaşabilirim?

Sorularımı yanıtlarsanız çok memnun olurum.

Teşekkürler iyi günler.

1 Beğeni

Sevgili Tayip, öncelikle aramıza hoş geldin. Triatlona başlamak için harika bir yaş, başarılar diliyorum.

Sorularını sırasıyla cevaplaya çalışayım.

Elit mi, yaş grubu mu?

İlk kez triatlona başlayan bir sporcunun yaş gruplarında yarışması gerekir. Elit kategori, adından da anlaşılacağı gibi bu sporu ülkemizde en üst seviyede yapan çok deneyimli sporcuların yarıştığı kategoridir. Burada yarışmak için asgari 5-10 yıl arası üst düzeyde antrenman yapmış ve km. biriktirmiş olmak gerekiyor.

Elit kategoride yaş grupları gibi kayıt ücreti alınmaması seni yanıltmasın sakın oraya kayıt yaptırma. Evet isteyen elit kategoriye kayıt yaptırabilir ama onlarla yarışmak için tüm branşlarda çok yüksek performans göstermek şart. Eğer gösteremezsen (kısaca yarışta tur yersen diskalifiye edilirsin. Yüzmede, bisiklette ve koşuda tur yeme teknik detayları federasyonun yarışma kuralları bölümünde var)

Decathlon trisuit

Linkteki Decathlon trisuiti fiyat olarak gayet uygun, ölçü tablosuna bakıp kendine uygun ölçüden acilen bi tane al ve yüzmede, bisiklet, koşuda kullanmanı denemeni tavsiye ediyorum. Aksi takdirde yarışta ilk kez giydiğinde çeşitli rahatsızlıklar hissedebilirsin.

Öte yandan önümüzde iki haftadan kısa bir süre kaldı ve bu sürede ha diyince ne yurt dışından (yaklaşık 4-5 katı fiyata satılıyor) ne de ülkemizden trisuit (Kaşlı Tekstil, Kipeo, Jordan Red gibi sipariş üstüne üreten firmalar var) temin edemezsin.

Lisans çıkarma

Lisans için de acele etmelisin. Öncelikle ilk kez lisans çıkardığın için aile hekiminden “Triatlon sporu yapmasında sakınca yoktur” ibareli sağlık raporu alman lazım. Rapora bu ifade mutlaka yazılmalı. Ardından üç resim ve nüfus fotokopisiyle bulunduğun ildeki Gençlik Spor İl Müdürlüğü ya da ilçe spor müdürlüklerine başvur. Başvururken orada lisans tescil evrakı var, onu doldur. Memurlar yardımcı olacaktır.

Yarışta görüşürüz.

Başarılar.

Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için😊

1 Beğeni