Yeni CB Genelgesine Göre Yarış ve Antrenman İzinlerinin Son Durumu

Türkiye Triatlon Federasyonu yeni Cumhurbaşkanlığı Covid19 Genelgesi’ ni bugün resmi sayfasında yayınladı.

Yeni genelgede antrenman ve yarışlara dair durum net bir şekilde belirtilmiş olmasına rağmen birçok yaş grubu sporcusunun zihninde oluşan soru işaretlerini Federasyon Başkanı Bayram YALÇINKAYA’ ya sordum.

Alpay AKHUN: “Sayın başkan, Didim yarışı yapılacak mı ve eski antrenman izinlerimiz yeni genelgeyi de kapsıyor mu?” Kapsamıyorsa yeniden izin almak için ne yapılması gerekir?"
images
Bayram YALÇINKAYA: "Öncelikle Didim yarışı yapılacak. Diğer yandan eski antrenman izinlerimiz yeni genelgeyi kapsamıyor.

Yeni genelgeye göre yaş grupları sporcularının resmi yurtdışı müsabakalarına katılacak olması durumunda izin alınabilmesi söz konusu olabilecek. Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz günlerde ‘2021 Yaş Grupları Kategorisi Dünya Şampiyonları’ için bir duyuru yayınladık."


Uluslararası yarışların seçmesine katılacak olanlar için il müdürlüklerinden izin almaya çalışacağız ve onunla ilgili yakında bir açıklama yapacağız." şeklinde açıklamada bulundu.

Bayram YALÇINKAYA, Genel Sekreter Göktürk YILMAZ beyle bugün yaptığı görüşme sonunda karara vardıklarını ve bu akşam federasyonun resmi sayfasında açıklama yapacaklarını ekleyerek sözlerine son verdi.

https://www.triatlon.org.tr/sporda-yeni-pandemi-tedbirleri-607.html

Hazırlayan: Alpay AKHUN

1 Beğeni

Değerli Triatlon Ailesi,

Pandemi sürecinin getirdiği kısıtlamalarla birlikte camiamız nezdinde belirsizlik arz eden bazı konulara açıklık getirmek istiyoruz.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın tüm federasyonlar ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerine gönderdiği 19.04.2021 tarihli genelge ile 22.04.2021 tarihli ek genelge gereği; işbu genelgeler kapsamı dışında hiçbir federasyonun antrenmanlara izin verme yetkisi yoktur, verilen izinlerin yasal geçerliliği yoktur. Ancak bildiğiniz üzere her il valilikleri, illerindeki pandeminin genel seyrine göre, yine yetkileri çerçevesinde farklı kararlar uygulamaktadır.

Tüm bunların ışığında Didim Triatlonu ve antrenman izinleri konusunda aşağıdaki açıklamaları dikkatinize sunarız:

Didim Triatlonu

  • Organizasyonumuz, (tam kapanma kapsamında) ek bir yasak gelmediği sürece yapılacaktır. Yarışmaya gelecek yıldız, genç ve elit sporcular, milli takım seçme niteliği taşıyan bu müsabaka için il müdürlüklerinden kafile onayı aldıklarında, bu izin kapsamında organizasyona katılabileceklerdir.
  • Didim Triatlonu’na katılacak - yaş grupları dahil - tüm sporcularımızın, katılım sağlayabilmesi için bir önceki Mersin Triatlonu’nda verilen izin yazısı niteliği taşıyan resmi bir doküman yine web sitemizden ilan edilecektir.

Antrenman İzinleri

Antrenman izinleri, federasyon başkanlıkları yetkisinde değildir. Hiçbir kurum ve kuruluş, bağlı bulunduğu kurumu aşıp iş ve işlem yürütemez. Federasyonumuz, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından belirlenen pandemi kuralları doğrultusunda hareket etmek zorundadır.

  • Daha önce alınan izinlerin herhangi bir geçerliliği yoktur.
  • Federasyonların antrenman yapabilme ile ilgili izin verme yetkisi yoktur, ancak federasyon il müdürlüklerine yıldız, elit ve genç sporcular için (Genelgede Olimpiyatlar -Dünya ve Avrupa Şampiyonalarına Hazırlık Denmesi nedeni ile) resmi yazı yazar, il müdürlükleri sporcular için valilikten izin alır, (tüm yetki bu konuda valiliklerin elindedir)
  • Yaş gruplarımızın şu anda yeni yayımlanan genelge kapsamında antrenman yapabilmeleri için izin verme yetkimiz söz konusu değildir, ancak bizler gerekli girişimlerde bulunduk ve bulunmaya da devam edeceğiz. İçişleri Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu genelgeler neticesinde bu izinler il müdürlükleri üzerinden Valilikler yetkisindedir. Tekrar vurgulamak isteriz ki, her il valiliği yetkileri çerçevesinde farklı uygulamalar yapabilmektedir. Kısıtlamalarla iki haftalık olası gelişmeleri takip ederek sonucu sizlerle paylaşacağız.
  • Bu sebeplerden dolayı antrenman yapamayan yaş gruplarımıza yarış yapmak noktasında, bu iki haftaki kısıtlama sonucundaki gelişmeler takip edilecek gerekirse antrenman yapamayan yaş gruplarımızın yarışmaları (Didim yarışması sonrası) ertelenme yoluna gidilecektir.

Tüm dünya ve ülke olarak zor bir süreçten geçmekteyiz. Tüm bireyleriyle camiamızın sağlığı, bizler için her şeyin üstündedir. Türkiye Triatlon Federasyonu olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı nezdinde her türlü girişimi yapmaktayız. Umarız ki, Pandeminin olumsuz etkilerinin hafiflemesi ile gerekli izinler alınabilecektir.

Sağlıklı günler diler, gelişmelerle ilgili bilgilendirmeye devam edeceğimizi dikkatine sunarız.

Türkiye Triatlon Federasyonu

2 Beğeni

Yine acı bir Avrupa Türkiye farkı örneği. Avrupa’da bir durumun yasak olduğu kesin olarak belirtilmemişse serbest kabul ediliyor, bizde ise bir durumun kesin olarak serbest olduğu belirtilmemişse yasak olarak kabul ediliyor. Buna ek olarak il, ilçe bazlı keyfi uygulamaları da eklerseniz alın size içinde bulunduğumuz durum.

3 Beğeni