Yenişehir Triatlonu ile 2021 Yarış Sezonu Açıldı

Haftasonu Mersin’ de koşulan Yenişehir Triatlonu ile puanlı yarış sezonu açıldı. Türkiye Triatlon Federasyonu ve Yenişehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen yarışlara 252 sporcu kayıt yaptırırken 194 sporcu bitiş çizgisini geçti. Elit kadınlarda Esra Nur Gökçek, elit erkeklerde Gültigin Er şampiyon oldu.

Covid19 pandemisi tedbirlerinin çok sıkı bir şekilde uygulandığı organizasyona katılım beklenin üstünde gerçekleşti.

Yarışlar, genç ve paratriatlon kategorilerinde draftlı sprint, elit ve yaş gruplarında ise draftsız standart (eski adıyla olimpik) mesafe olarak koşuldu.

İlk kez 2019 yılında puansız olarak gerçekleştirilen Yenişehir Triatlonu, bu yıl üç yarıştan oluşan standart mesafe kupasının ilk yarışı olma özelliğini taşıyor.

Hatırlayacağınız gibi Türkiye Triatlon Federasyonu, 2019’ da ilk kez Eğirdir’ de draftsız standart mesafe yarışı uygulamasını başlatmıştı. Bu yıl ise draftsız yarışlarda bir ilk daha gerçekleştirildi ve standart mesafe yarışları ayrı bir puanlamayla kupa yarışı serisi haline getirildi.

Teknik Toplantı

Yarıştan birkaç gün önce Mersin’ e gelen sporcular oldukça değişken olumsuz hava şartlarıyla karşılaştılar. Yarıştan önceki gün zaman zaman yağmur yağması, pazar günü için sporcuları hayli endişelendirdi.

Cumartesi günü saat 14.00-17.00 arasında kültür merkezinde çip, bib numarası ve tişört dağıtımı pandemi tedbirleri çerçevesinde yapıldı. Yarış kiti dağıtım esnasında ana sponsor Oral B de katılımcılara diş macunu ve diş fırçası hediye etti.

Cumartesi günü pandemi nedeniyle toplu parkur tanıtımı yapılmazken teknik toplantı federasyonun YouTube kanalından yarış parkuru sorumlusu Onur Şentürk tarafından ayrıntılı bir şekilde gerçekleştirildi. Sunum küçük bir gecikmeyle ilan edilen saatinden yaklaşık yarım saat geç başladı.

Teknik toplantıdaki en önemli açıklamalardan biri cut off süresine dair oldu. Reglamanda standart mesafenin cut off’u için belirtilen 3 saat 20 dakikalık süre, 3 saat 30 dakika olarak düzeltildi.

Diğer önemli açıklama ise 18 derece olarak belirlenen deniz suyu sıcaklığı sebebiyle wetsuit kullanımı serbest bırakıldığı oldu. Katılımcıların sorularının cevaplanmasıyla teknik toplantı sona erdi.

Yarış Günü

Yarışların değişim alanı Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki Fenerbahçe Meydanı’ndaydı. Sporcuların yüzme etabı, Mersin Yat Limanı’nın sol tarafında kalan küçük kumsalda konumlandırılmıştı. Adnan Menderes Bulvarı’nda bisiklet etabı koşulan yarışın, koşu etabı yine yat limanının sol tarafında kalan kordon boyunda denize paralel gerçekleşti.

Sabah ilk seansta genç, paratriatlon ve elit kategorileri sırayla çıkış yaptı. Elit sporcularının ardından 11.55’ te, beş dakika gecikmeyle yaş grupları sporcuları başlangıç yaptı.

Yaş grupları, Covid19 önlemleri çerçevesinde altışar saniye aralıkla dörder kişilik rolling start çıkışı şeklinde kumsaldan koşarak suya girdiler. Sabah saatlerinde saatte 15km/s hızla esen rüzgarın öğlene doğru hızını 25km/s çıkarmasıyla denizdeki dalga ve akıntının gittikçe kuvvetlendiği görüldü.

Her geçen saat hızı artan lodos, sporcuları sadece yüzmede değil, bisiklet ve koşu etabında da olumsuz etkiledi.

Teknik toplantıda belirtilen cut off saati olan 15.20’ de çip zamanın durdurulması ile yarış son buldu. Çip zamanının durdurulması sonrasında üç sporcunun cut off’ a girdiği anlaşıldı.

Saat 16.00’ da yapılan ödül töreniyle yarışlar son bulmuş oldu.

Başkandan Mesaj

Yarışlar son bulduktan sonra bir süre kategorilerdeki ilk üçler hariç diğer sonuçlara ulaşmak mümkün olmadı. Yaklaşık 24 sat sonra tüm sonuçlar federasyonun resmi portalında yayınlandı.

Sorunun nedenini öğrenmek için bizzat Bayram Yalçınkaya’ nın kendisine ulaşıp sordum.

Sayın Yalçınkaya konuyla ilgi olarak: “Çip istasyonlarındaki bir docoder arıza yaptı ve bu yüzden de MHK’ nın manuel olarak tuttuğu tüm sonuçları, çip sistemiyle tek tek karşılıklı kontrolü gerektiği için gecikme yaşandı.” şeklinde açıklamada bulundu ve bu konudaki bir günlük gecikme için triatlon kamuoyundan özür dileğini söyledi.

Yarın Yenişehir Triatlonu Ardından Yorumlu-Yorum

Sonuçlar için tıklayınız

Editör: Dilek KURT
Fotoğraflar: Oğuz AYDIN
Hazırlayan: Alpay AKHUN

4 Beğeni