Yenişehir Triatlonu' nda N' oldu Yorumlu-Yorum

18 yıldır yaş grubunda yarışıyorum, hiç organizasyon yapmadım ama bu süreçte çok sayıda organizasyonu gözlemleme fırsatı elde ettim.

Bilenler bilir, 2009’da Cyclingtr’da yazmaya başladığımdan beri yarış haberlerini yaparken önce haberi anlatıp en son bölümününde ya da devam yazısında organizasyondaki artı ve eksilere dair gözlemlerimi aktarırım. Amacım gelecekte benzer eksikliklerin veya aynı hataların yaşanmaması yönünde çorbada tuz misali yapıcı eleştirilerde bulunmaktır.

Neyse sezonun bu ilk yarışı için bu kadar girizgâh yeterli, artık Yenişehir Triatlonu’nu dilim döndüğünce yorumlu-yorumlamaya başlayabilirim.

Öncelikle yarış ve organizasyona dair gözlemimin oldukça pozitif olduğunu söyleyebilirim. Buradan bakınca geçtiğimiz hafta sonunda Yenişehir de, Avrupa Kupası bile yapılabilirmiş ama önce eksiler…

Eksiler

İlk dikkatimi çeken konu, 2019’da düzenlenen ilk yarış için belediye, hava yoluyla gelen sporcular için araçla transfer kolaylığı sağlamıştı. Bu yıl maalesef böyle bir düzenleme yoktu. Bu tür uzak destinasyonlar için yerel yönetimden, havalanı transferleri için araç desteği alınmasında fayda var. Çok uzaklardan gelmek isteyenlerin gözünde büyüyen karayolu ulaşımı yerine havayolu cazibesini arttıracak, katılım tereddütlerini ortadan kaldıracaktır.
yenitri8
İkinci konu yarış öncesi sporculara numaralı bone verilmemesi. Sporcuların kol ve bacaklarına pandemi tedbirleri nedeniyle göğüs numarası yazmak yerine numaralı bel kemerleri verildi.

Kol, bacak ve bone numarası olmayan sporcuların yüzmede etabında yapacağı kestirme ya da iki turlu etabını ilk turunda sudan çıkmak vb. kural dışı hareketleri tespit etmek neredeyse imkansız hale geliyor. Bence kol ve bacaklara numara yazımına devam edilmesi iyi olur.

Bir başka konu ise yüzme başlangıcı çıkış formatı. Pandemi nedeniyle zorunlu olarak toplu başlangıç yerine sporcular dörderli gruplar halinde altışar saniye aralıkla çıkış yaptılar.

Buradaki sıkıntı, sporcuların yüzme derecelerine göre değil karışık çıkış almaları oldu. Haklı olarak yüzmesi iyi olan triatletler önden çıkmak istediler. Bu durum son anda sporcular arasında ufak bir kafa karışıklığına neden oldu. Bu uygulamaya bir düzenleme getirilmesinde fayda var.

Bir başka konu ise cut off süresinin reglemanda 3 saat 20 dakika olarak belirtilmesiydi ama daha önceki yazımda belirttiğim gibi teknik toplantıda bu 3 saat 30 dakika olarak düzeltildi.

Fakat yarış başlangıcında gözden kaçan bir durum vardı. Bu, Cut off’ un üç buçuk saat süre olarak değil saat 15.20 olarak belirtilmiş olmasıydı. Yarış başlangıcı 11.50 denilmiş olsa da başlangıç 11.55’de yapıldı. Bu da cut off süresinin otomatikman 5 dakika kısalması anlamına geliyor. Artı çip zamanı 11.55’de açıldığında siz eğer en son çıkan sporcuysanız 15.20’deki cut off için çok daha dezavantajlı duruma düşersiniz. Bunun da yerel saat olarak değil, süre olarak uygulanması şart.

Bana göre bir diğer sıkıntılı konu bisiklet parkurunun ortasındaki hız kesme şikanıydı. Aslında bu şikan hız kesmek için değil parkurun 40km olabilmesi için eklenmiş bir bölüm demek daha doğru olur. Bildiğim kadarıyla yarış mesafesi kurallar gereği %5 kadar kısa olabiliyor ama mesafenin ve tur sayısının tam olarak ilan edilmesi şart. Örnek vermek gerekirse 40km’ nin %5’ i, 2km eder. Reglemanda da 38km olarak beyan edilmesiyle sorun kalmıyor.
yenitri2
TT ve aero bisikletlerin düzlükte 40-50 km/s hızlara ulaştığı bu hızlı parkurun orta bölgesinde iki adet doksan derecelik L ile bir adet U viraj bana biraz riskli geldi. Neyse ki bir olumsuzluk yaşanmadı ama U dönüşün bulvar göbeğinden değil de yüksek duvarlı çiçeklikler arasındaki yaya geçidinden yapılması ise bir diğer hoşuma gitmeyen konuydu.

Artılar

Aslında bu yarışta artılar eskilerden hayli fazlaydı. Yazının başında dediğim gibi organizasyondaki ciddiyet ve düzen Avrupa Kupası tadındaydı.

Artıların ilki A’dan Z’ye çok iyi hazırlanmış bir organizasyon olduğunu söyleyebilirim. Herkes üstüne düşeni gayet iyi yapmış.

İkinci sırada parkurun hızlı ve temiz bir parkur olması geliyor. Draftsız standart mesafe yarışı için biçilmiş kaftan ama tek bir şartla; gelecek yıllarda bisikletteki hız kesme şikanının kaldırılması kaydıyla.

Üçüncü sırada parkur güvenliği ve izolasyonu geliyor. Her ikisi de mükemmeldi, hiçbir şekilde sporcu araç karşılaşması yaşanmadı.
yenitri7
Dördüncü sırada tüm organizasyon boyunca “önce insan” diyerek pandemi tedbirlerine bağlı kalınması geliyor. Bu konuda hiç taviz verilmedi.

Beşinci sırada benim en çok önemsediğim konu olan yine A’dan Z’ye tüm ekibin güler yüzlü sıcak davranışları geliyor. Bu güler yüz ve diyaloğun, yarışa gergin gelen sporcuları rahatlatmak için çok ama çok yararlı ve kıymetli olduğuna inanıyorum.

Altıncı olarak yarış değişim alanının yanında kurulan bisiklet destek ekibi olan Shimano Bayii Bro Bike ise bir diğer teşekkürü hak edenler arasında. Eğer onlar olmasa emin olun yarışa gelen bisikletlerin yarısı start alamazdı. İki gün boyunca kesiksiz bisiklet bakım ve onarımı yaptılar.

Son olarak da yarışların TRT Spor’dan canlı yayınlanıyor olması geliyor. Bu, ülkemizde triatlonun tanıtımı ve bilinirliği adına çok güzel bir gelişme. Umarım devam eder.

Tüm bunların ışığında bir yarışmacı olarak Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Federasyon Başkan Bayram Yalçınkaya Genel Sekreter Göktürk Yılmaz, As Başkan Serkan Şimşek, Organizasyon Komite Başkanı Oğuz Aydın, Yöntem Kurulu Üyesi Bülent Çendikli, MHK Başkanı Begüm Özüekren, Mersin İl Temsilcisi Çağatay Çakar ve Organizasyon Sorumlusu Yahya Kuriş ve şahsında tüm çalışanlara teşekkür ediyorum.

Bol yarışlı günler

Editör: Dilek KURT
Hazırlayan: Alpay AKHUN

4 Beğeni

Alpay abi güzel tespitler
Bende olumsuz bulduğum bir iki adet durum eklemek istiyorum. Bu konu çok önemlimi bilmiyorum kimi insan önemsemeyebilir ancak finisher madalyaları aşırı kötü ve kalitesiz idi. Şuana kadar aldığım madalyalar arasında açık ara en kötüsydü. Kürsü ödülleride kupa şeklinde değil standart madalya şeklindeydi. Belki çoğu kişi için önemli olmayan bir durım ancak ben gittiğim yarışlarda t shirt ve madalya kaşitesine dikkat ederim. İkiside son derece kötüydü.

1 Beğeni

Bitirme madalyası, oldum olası en basit sarı renkli madalya olarak verilir. Açıkcası kürsü madalyasını şahsen beğendim. Elbette zevkler ve renkler tartışılmaz. Kupa konusu gelince sadece yıl sonunda kupa verilir.

1 Beğeni