Yenişehir Triatlonu ve Start Listesindeki Sürpriz İsim

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Yenişehir Triatlonu, geçtiğimiz yıllardan farklı olarak Avrupa Triatlon Kupası ve Avrupa Triatlon Gençler Kupası yarışlarına ev sahipliği yapıyor. Dev organizasyona 27 farklı ülkeden 192 elit ve genç sporcu katlıyor.

Ülkemizi Elit Erkekler kategorisinde Gülgitin Er, Enes Kızılcık; Genç Erkekler Kategorisinde Burak Çağdaş, Emir Arıcı, Taha Eren Çoşgun; Genç Kadınlar Kadınlar Kategorisinde de Selinay Tuğçe Kır ve İpek Özlenen Günad temsil ediyor. Elit Kadınlar kategorisinde ülkemizi temsil eden sporcu bulunmuyor.

Türkiye Triatlon Federasyonu ve Mersin Yenişehir Belediyesi İşbirliğinde gerçekleştirilen yarışlarda Avrupa Kupası ve Avrupa Gençler Kupası yarışlarının yanı sıra puanlı koşulacak olan Türkiye Standart Mesafe Türkiye Şampiyonası yarışı ve de puansız sprint mesafe yarışları yapılacak. Yaş gruplarındaki standart mesafe yarışına toplamda 129, sprint mesafeye 33, paratriatlon kategorisine ise 6 sporcu katılıyor.

Yarışlar geçtiğimiz yıl olduğu gibi Adnan Menderes Bulvarı ve sahilindeki Fenerbahçe Meydanı’ nda gerçekleştirilecek. Deniz suyu sıcaklığı 18 derece olduğu için wetsuitlerinizi yanınıza almayı unutmayın. Yarışların ilk günü olan cumartesi sabah saatlerinde hava sıcaklığı 17 derece, rüzgarın kuzeyli yönlerden yaklaşık 10-15km/s arası esmesi beklenirken, pazar günü sabah saatlerinde 20 derece ve yine 10-15km/s hızla esmesi bekleniyor.

Yarışlara Katılım Sayıları

Bildiğiniz gibi 2019 yılında ilk kez düzenlenen Yenişehir Triatlonu sonbaharda gerçekleştirilmişti. Sonrasında belediyenin talebi nedeniyle ilkbahara alınan yarışlar son iki yıldır Nisan ayında triatlon sezonunun açılış yarışı olmasının yanı sıra üç yarıştan oluşan standart mesafe şampiyonasının ilk yarışı sıfatını taşıyor. Sezonun ilk yarışı olması nedeniyle katılımın yüksek olmasını beklenilen yarışlara ilginin maalesef biraz düşük olduğu görülüyor. Geçtiğimiz yıl yaş gruplarında 130 olan katılım sayısı bu yıl artış göstereceğine 129 kişide kalmış olması birkaç nedene bağlanabilir.

Sebeplerden ilki Yenişehir yarışının Ramazan ayına denk gelmiş olması. Bir diğer neden yüksek enflasyon ve hayat pahallılığı olabilir. Bir başka neden havayolu ulaşımında transfer eksikliği olabilir. Karayoluyla ulaşımın oldukça zahmetli olduğu Mersin’ e direk uçuş olmaması, varışların Adana havalimanı üzerinden bireysel transferlerle gerçekleştirilmesi katılımı etkileyen faktörlerden olabilir.

Hali hazırda yurtdışından gelen sporculara transfer ve konaklama konusunda yönlendirme yapılıyor. Nitekim yurtiçi uçuşlarına da transfer kolaylığı yapılabilirdi diye düşünüyorum. Gelecekte havaalanı transferleri konusunda toplu bir organizasyon yapılması halinde Ordu ve Mersin gibi uçuşlu transferli yarışlara olan ilginin artacağını düşünüyorum.

Diğer yandan asıl sebep bir hafta sonra koşulacak olan MW Challenge da olabilir. Geçtiğimiz yıl Yenişehir Triatlonu 4 Nisan’ da koşulurken MW Challenge 18 Nisan’ da gerçekleştirildi ve iki yarış arasında iki hafta gibi ideal bir zaman aralığı vardı. Bu yıl iki yarış arasında tam olarak bir hafta bile yok. Bir hafta bizlere uzun bir süre gibi gelse de yarışma mesafelerin uzaklığı, yol ve yarış yorgunluklarıyla masraf kalemleri hesabın içine girince çalışan ve fazlasıyla fedakarlık yaparak yarışlara katılan yaş grupları sporcuları için bu durum biraz sıkıntılı olabilir. Dolayısıyla bu durumda yarışlardan birini tercih etmek söz konusu olabiliyor. Gelecek yıl için yarış takvimi oluşturulurken puanlı yarış tarihlerinin özel yarışlardan iki hafta önce ya da sonra olması sorunu çözecektir.

Parkur

Geçtiğimiz yıl Yenişehir yarışı sonrasında yazdığım haber ve yorumlarımda Mersin Belediyesi ve Türkiye Triatlon Federasyonu işbirliğinde yapılan çalışmaları, parkuru çok başarılı bulduğumu ve Avrupa Kupası yarışlarının yapılabileceğini yazmıştım. Nitekim çok geçmeden Avrupa Kupası yarışlarının Yenişehir’ e alındığını duymuştuk. Ben bu anlamda gerek belediye gerekse TTF’ nin çabalarını çok başarılı buluyorum.

Geçtiğimiz yılki yazıma aşağıdaki pencereden ulaşabilirsiniz.

Bu yılki reglamanda yarış parkurunu incelerken bisiklet parkurunda detayda tam net göremediğim bir bölüm aklıma takıldı Geçtiğimiz yıl bisiklet parkurunun tam ortasında sağa doğru girinti yapan bir hız kesme şikanı vardı ve dönüşü bulvar ortasındaki çiçekliklerin arasından dar bir yerden yapılıyordu. Bu bölümün kaldırılıp kaldırılmadığını öğrenmek için Yenişehir Belediyesi Organizasyon Koordinatörü Yahya Kuriş’ i aradım ve parkuru sordum.

Yahya Kuriş, parkurun geçtiğimiz yılla aynı parkur olduğunu, yüzmenin yat marinası yanında, bisikletin Adnan Menderes Bulvarı’ nda, koşunun da sahilde olduğunu ve sadece koşu parkurunun 150 metre ileri çekildiğini onun dışında değişiklik olmadığını anlattı. Bisiklet parkurundaki şikanı sorduğumda ise toplam mesafeyi yakalamak için parkur ortasındaki girintili şikanın aynı şekilde kaldığını söyledi.

Sprint Yarış

Bildiniz gibi 2022 faaliyet takviminde üç standart iki de sprint puanlı şampiyona yarışı var. Geçtiğimiz yıl dört sprint mesafe yarışımız vardı ama Didim ve Avşa’ yı farklı nedenlerden ötürü kaybetmiş bulunuyoruz ve yerlerine yenileri de koyulmadı maalesef.

Öte yandan yaklaşık iki hafta önce Yenişehir’ deki yarışlara puansız sprint mesafe yarışı eklendi. Açıkcası ben sevindim. Çünkü sprint mesafe yaş gruplarına yeni başlayanların, yeterince hazırlık yapmamış olanlarla genetik olarak sprint koşmaya daha yatkın, yüksek nabzı sevenlerin yarış kategorilerindendir. Yenişehir yarışına son anda eklenen sprint mesafe yarışının eklenme sebebiyle neden draftsız olduğunu merak ettiğim için Teknik Kurul Başkanı Onur Aydemir ile görüştüm.

Onur Aydemir’ de faaliyet takviminde yer almayan bu yarış için takvim yapıldıktan çok sonra yeni başlayan sporcuları Yenişehir’ e çekebilmek adına yaş grupları teknik kurulunca bu kararın alındığını söyledi. Neden draftsız bir sprint yarış olduğunu sorduğumda ise bu yarışın paratriatlon yarışı ile aynı anda start alınacağını ve paratriatlon yarışlarının draftsız olması nedeniyle tüm yarışın bu şekilde koşulması gerekliliğini izah etti.

Draft, TT Bisikletler ve 2 Dakika Açmazı

Uzun zamandır standart mesafe yarışlarının draftsız ve TT bisikletlerle yapılıyor olmasının ciddi fairplayi ihlaline yol açtığını ve bunun sadece tek yönlü olmadığını anlatmaya çalışıyorum. Öncelikle draftsız denilen yarışlarda bisiklet parkuru üç turdan fazla turlu ise kesinlikle üst üste yığılmalar ve draft kaçınılmaz oluyor. Ardından TT bisikleti olanlarla olmayanlar arasında da ciddi bir eşitsizlik meydana geliyor.

Bu yıl buna bir de kadın sporcuların erkek sporculardan iki dakika sonra start alması da eklendi. Bu da kategoriler arasında da draft ihlali için yeni bir kapı daha açmış olacak. Geçmişte bu start aralğı beş dakikaydı. Birçok kadın sporcu erkek triatletlerin çok büyük bir kısmından çok daha hızlı yüzüyorlar. 2 dakikalık kısa aralık yüzünden sudan erken çıkacak olan kadın sporcular az sonra bisiklette kendilerini geçen erkek sporculara draft yapma imkanı yakalayabiliriler. Meşhur bir anonim söz vardır; “Müsaade edersen, oynarlar!” diye. Bana kalırsa eskisi gibi beş dakika gecikmeli başlangıç yapmakta fayda var.

Sürpriz İsim Bayram Yalçınkaya Start Çizgisinde

Geçtiğimiz yıl Strava’ da Federasyon Başkanımız Bayram Yalçınkaya’ nın yaptığı antrenmanları görmüştük. Bu antrenmanlar aslında Yalçınkaya’nın sahalara dönüş yapacağının ilk işaretleriydi. Nitekim Yalçınkaya, sezonun son yarışı olan Alanya Triatlonu ile uzun yıllar sonra yeni bir başlangıç yapmıştı.

Yalçınkaya, 30. yıl kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen süper sprint yarışta Alanya’ nun ilk yıllarında yarışmış olan atlet arkadaşlarıyla birlikte sembolik bir mücadele vermişti.

Bu yıl ise Yalçınkaya’ nın hedef büyüterek sezonun ilk puanlı yarışı olan Yenişehir standart mesafe yarışına kayıt yaptığını görüyoruz.

Bayram Yalçınkaya’ nın ismini listede görür görmez kendisine diğer şampiyona ve özel yarışlara katılıp katılmayacağını sordum. Bayram Bey soruma karşın oldukça samimi ve sıcak bir açıklamada bulundu.

Yalçınkaya; “Fırsat buldukça yarışacağım, elbette yarıştaki protokol yoğunluğuna göre olacak. Gelibolu da kesin yarışmak istiyorum aksilik olmazsa tabi ki. 45-49 yaş gurubu iyi antrenman yapsın.” dedi.

Ben bu gelişmeden gerçekten büyük mutluluk duydum. Öncelikle federasyon başkanıyla start almak herkese her zaman pek nasip olmaz. Ardından sporun içinden bir başkanın halen aktif olması gerçekten çok sıra dışı bir durum. Böyle bir katılımın birçok kişiye ilham vermesi yanı sıra ülkemizde triatlonun gelişimi için de çok iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Herkese bol triatlonlu günler diliyorum.

Hazırlayan: Alpay AKHUN

2 Beğeni