Yüzme ve Wetsuit

Herkese Merhaba

Yüzme için kullanılan wetsuitler hakkında Google’de Türkiye’de hiç bir şey yok. Bilgi yok satıcı yok.
Nedir?
Nereden alınır?
Ne kadara mal olur?
Nelere dikkat edilir?
Konu hakkında bilgisi olanlar biraz bilgi verebilirse sevinirim.

Teşekkürler.

2 Beğeni

Her yarışta Orca’lar, Roca’lar, TYR’ler, Zone3’ler, 2XU wetsuitler havada uçuşuyor. Gerçekten herkes yurtdışından mı alıyor bunları ? :slightly_smiling_face: :slightly_smiling_face:

3 Beğeni

Wetsuitim olmadığı için cevap veremiyorum. :slightly_smiling_face:

Çok yakın bir zamanda wetsuit almış ve öncesinde oldukça uzun araştırma yapmış biri olarak bildiğim kadarını aktarmaya çalışayım.

Öncelikle wetsuitlerin 2 avantajı var, ilki sizi soğuğa karşı koruması. İkincisi ise bacakların sudaki pozisyonlamasını daha iyi ayarlayarak düşük ayak sendromu denen suda direnç oluşturan durumu ortadan kaldırmaya yardımcı olması.

Yine wetsuitleri 2 tipe ayırmak faydalı olacaktır. İlki açıksu yüzmesi için olan versiyonlar. Bu tarz ekipmanlar Manş Denizi veya Cebelitarık geçişi gibi uzun mesafe ve soğuk sularda daha uzun süre konforlu yüzmenizi sağlar, hipotermiyi önler. Genellikle nispeten daha kalın neopren kullanılır ki daha sert ortam koşullarında konfor sağlasın. İkinci tür ise genelde triatletlerin kullandığı triathlon wetsuitleri. Bu arkadaşların temel özelliği ise bacaklarda gövdeye göre daha kalın neopren olması ve böylece düşük ayak sendromunu engellemesi, ayrıca koltuk altı ve omuz bölgesinde nispeten ince neopren kullanarak kulaç atımını kolaylaştırmak, böylece hızı katlamak.

Yukarıdaki açıklamalar neticesinde sizin için hangi tipin daha uygun olduğuna karar vermeniz gerekecek. Ne yazık ki bu tarz ekipmanların Türkiye’de imalatını yapan bilinen bir imalatçı yok. Belki butik imalat yapanlar vardır ama en azından benim bilgim yok diyeyim.

Yabancı markalardan birkaçı ise şu şekilde: dhb, HUUB, Zone3, Orca, 2XU… Markalar muhtemelen daha çoktur ancak fiyat-performans ürünleri genelde bu markalarda, hatta özellikle dhb, Zone3 ve HUUB’da var diyebilirim.

Döviz bazlı olduğu için fiyatlar bize katlanarak geliyor, o sebeple alacağınız ürünün türüne iyi karar vermeniz, bedeni çok iyi seçmeniz ve çok düzgün kullanmanız şart. Ne yazık ki neopren öyle bir malzeme ki çok çabuk yıpranıp yırtılabiliyor.

Ben bu sebeplerle Zone3 Azure model tercih etmiştim. Bu triathlon wetsuit modellerinden biri. Zone3 markasının en ucuz modeli idi.

buraya bir link bırakayım inceleyin isterseniz, sorunuz olursa yine konu üzerinden tartışabiliriz:

https://www.wiggle.com/mens/triathlon/wetsuits?o=2

Sağlıkla kalın,

Burak

6 Beğeni

Ben de küçük bir ekleme yapayım. Triatlon için tercih edilen trisuitler de yüzme seviyenize göre genelde 3 kategoriye ayrılıyor. İyi yüzücüler için olan modeller ince neoprenden daha esnek olurken (yüzdürücülük düşük, esneklik fazla), başlangıç seviyesi yüzücüler için üretilen modeller daha kalın neoprenden, önceliği hız değil yüzdürücülük olarak üretilen modeller. Bir de ikisinin arası var. :slight_smile:

1 Beğeni

Çok değerli bir cevap olmuş, elinize dilinize sağlık @Umut_Bursa

Ben de ufak bir katkı yapayım: Decathlon’u arada bir kontrol etmekte fayda var. 5-6 sene önce, Speedo’nun Triathlete Wetsuite’ini inanılmaz bir fiyata satın almıştım. Hatta bir iki arkadaşıma da kalan bedenleri haber vermiştim fırsat bu fırsat diyerek.

Bu vesile ile sormuş olayım: Aldığım sene 1 kere kullandım ve o gün bugündür dolapta duruyor. Bunların bir ömrü veya bakım prosedürü var mıdır dikkat etmemiz gereken? (belki geç bir sorudur ama olsun, merak edenler çıkacaktır benim gibi)

4 Beğeni